ASKERİ ÖĞRENCİLER NASIL SEÇMEN OLDU?
İYİ Parti Ankara Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, 24 Haziran seçimlerinde yasak olduğu halde askeri öğrencilerin, kursiyer gibi gösterilip oy kullandırılmasını Meclis´e taşıdı.
Tarih: 29.11.2018 22:50:55

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı´na bir soru önergesi veren Koray Aydın, “24 Haziran 2018 Seçimleri öncesinde Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi´nde eğitim ve öğrenim gören 3 bin 129 askeri öğrencinin ikametgâh kayıtlarının, usulsüz bir şekilde Ankara Çankaya Ahlatlıbel Mahallesi´ne yaptırıldığı, seçim mevzuatına göre oy kullanamayacak olan askeri öğrencilerin, oy kullanmalarını sağlamak için kanuna karşı hile yapılarak “kursiyer” statüsünde gösterildiği ve seçim günü de yine seçim yasakları çiğnenerek kamu araçları ile taşınıp, toplu halde oy kullandırıldığına dair haberler basına yansımıştır” ifadelerini kullandı.

 

3 BİN 129 KİŞİNİN BİR LOJMANA SIĞMASI FİZİKEN MÜMKÜN MÜDÜR?

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Koray AYDIN askeri öğrencilerin seçmen yapılıp oy kullandırılmasına ilişkin şu soruları sordu:

            “09 Mayıs 2018 tarihinde, 24 Haziran 2018 seçimlerinde oy kullanma amaçlı olarak ikametgâh nakilleri yapılan 3 bin 129 kişinin, Ankara ili, Çankaya ilçesi Ahlatlıbel Mahallesi, İncek Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bulvarı Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi Sitesi A Blok 14/24 A ve B numaralı misafirhane veya lojmana sığması fiziken mümkün müdür?

            Bahsi geçen kişilerin ikametgâh nakilleri kendi beyanlarına göre mi yapılmıştır?

Yapılmamışsa nakil talebini hangi kurum, ne sıfatla yapmıştır? Beyan edilen veya kayıtlara geçen ikametgâh nakil gerekçeleri nedir?

            Bu kişilerin kendileri veya nakillerini isteyen kurum tarafından, Bakanlığınız ilgili nüfus idaresine askeri öğrenci olmadıklarına dair herhangi bir belge sunulmuş mudur?

            Normal vatandaşın ikametgâh nakil şartını belgeye ve gerçekten o adreste oturup oturmadığına dair emniyet birimlerince düzenlenecek araştırma raporuna bağlayan nüfus idaresi, tek kalemde ve çok kısa bir süre içinde binlerce kişinin naklini hangi mevzuata göre ve nasıl gerçekleştirmiştir?”

 

AHLATLIBEL MAHALLESİ MUHTARLIĞI NEDEN DEVRE DIŞI BIRAKILMIŞTIR?

Koray Aydın soru önergesinde Ahlatlıbel Mahallesi Muhtarlığına bilgi verilip verilmediğini de gündeme getirerek şu soruları yöneltti.

            “Bahse konu ikametgâh nakli yapılırken Ahlatlıbel Mahallesi Muhtarlığına bilgi verilmiş midir? Verilmemişse gerekçesi nedir? Siyasi söylem olarak her fırsatta önem atfedilen muhtarlık neden devre dışı bırakılmıştır? Muhtarlığın başvuru ve şikâyetleri neden dikkate alınmamıştır?”

 

ASKERİ ÖĞRENCİLER YASAK OLDUĞU HALDE NASIL SEÇMEN OLDU?

            Askeri öğrencilerinin, seçimden aylar sonra mezun olduklarına ve oy kullanmalarının yasal olarak mümkün olmadığına dikkati çeken Aydın, sorularına şöyle devam etti:

“Oy kullandıktan aylar sonra mezun olan bahse konu askeri öğrencilerin ikametgâhları halen aynı adreste midir? Değilse geri nakilleri hangi tarihte yapılmıştır? Geri nakil gerekçeleri nedir?

            Askeri öğrencilerin 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun´un 7. maddesinin 2. fıkrası gereğince oy kullanmaları açıkça yasak olduğuna göre; bahse konu 3 bin 129 kişi hangi mevzuata göre seçmen olmuş ve oy kullanmıştır?”

 

KONUYLA İLGİLİ BİR İŞLEM YAPILDI MI? BU ÖNERGE ÜZERİNE YAPILACAK MI?

            Soru önergesinin son bölümünde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´ya basına yansıyan haberler üzerine bir işlem yapılıp yapılmadığını da soran İYİ Parti Ankara Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, önergesini şöyle tamamladı:

            “Bahse konu kişilerin ikametgâh nakillerinin yapılması ve oy kullanacakları sandıklara taşınmasıyla ilgili herhangi bir bilginiz ve talimatınız olmuş mudur?

            Bu konuyla ilgili Bakanlığınıza ulaşan yazılı, sözlü veya e-posta yoluyla yapılmış bir başvuru ve ihbar var mıdır? Varsa Bakanlığınız sorumlu birimleri ve görevlileri hakkında nasıl bir işlem yapılmıştır?

Basında yer alan haber ve belgeler üzerine Bakanlığınızca yapılan bir işlem, araştırma ve soruşturma var mıdır? Varsa hangi aşamadadır? Yoksa bu önerge üzerine bir işlem yapılması söz konusu olacak mıdır?”

 

Koray Aydın´ın TBMM Başkanlığına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle verdiği Soru Önergesinin tamamı şöyle:

“24 Haziran 2018 Seçimleri öncesinde Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi´nde eğitim ve öğrenim gören 3 bin 129 askeri öğrencinin ikametgâh kayıtlarının, usulsüz bir şekilde Ankara Çankaya Ahlatlıbel Mahallesi´ne yaptırıldığı, seçim mevzuatına göre oy kullanamayacak olan askeri öğrencilerin, oy kullanmalarını sağlamak için kanuna karşı hile yapılarak “kursiyer” statüsünde gösterildiği ve seçim günü de yine seçim yasakları çiğnenerek kamu araçları ile taşınıp, toplu halde oy kullandırıldığına dair haberler basına yansımıştır.

Bu konuyla ilgili olarak;

  1. 09 Mayıs 2018 tarihinde, 24 Haziran 2018 seçimlerinde oy kullanma amaçlı olarak ikametgâh nakilleri yapılan 3 bin 129 kişinin, Ankara ili, Çankaya ilçesi Ahlatlıbel Mahallesi, İncek Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bulvarı Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi Sitesi A Blok 14/24 A ve B numaralı misafirhane veya lojmana sığması fiziken mümkün müdür?
  2. Bahsi geçen kişilerin ikametgâh nakilleri kendi beyanlarına göre mi yapılmıştır? Yapılmamışsa nakil talebini hangi kurum, ne sıfatla yapmıştır?Beyan edilen veya kayıtlara geçen ikametgâh nakil gerekçeleri nedir?
  3. Bu kişilerin kendileri veya nakillerini isteyen kurum tarafından, Bakanlığınız ilgili nüfus idaresine askeri öğrenci olmadıklarına dair herhangi bir belge sunulmuş mudur?
  4. Normal vatandaşın ikametgâh nakil şartını belgeye ve gerçekten o adreste oturup oturmadığına dair emniyet birimlerince düzenlenecek araştırma raporuna bağlayan nüfus idaresi, tek kalemde ve çok kısa bir süre içinde binlerce kişinin naklini hangi mevzuata göre ve nasıl gerçekleştirmiştir?
  5. Bahse konu ikametgâh nakli yapılırken Ahlatlıbel Mahallesi Muhtarlığına bilgi verilmiş midir? Verilmemişse gerekçesi nedir? Siyasi söylem olarak her fırsatta önem atfedilen muhtarlık neden devre dışı bırakılmıştır? Muhtarlığın başvuru ve şikâyetleri neden dikkate alınmamıştır?
  6. Oy kullandıktan aylar sonra mezun olan bahse konu askeri öğrencilerin ikametgâhları halen aynı adreste midir? Değilse geri nakilleri hangi tarihte yapılmıştır? Geri nakil gerekçeleri nedir?
  7. Askeri öğrencilerin 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun´un 7. maddesinin 2. fıkrası gereğince oy kullanmaları açıkça yasak olduğuna göre; bahse konu 3 bin 129 kişi hangi mevzuata göreseçmen olmuş ve oy kullanmıştır?
  8. Bahse konu kişilerin ikametgâh nakillerinin yapılması ve oy kullanacakları sandıklara taşınmasıyla ilgili herhangi bir bilginiz ve talimatınız olmuş mudur?
  9. Bu konuyla ilgili Bakanlığınıza ulaşan yazılı, sözlü veya e-posta yoluyla yapılmış bir başvuru ve ihbar var mıdır? Varsa Bakanlığınız sorumlu birimleri ve görevlileri hakkında nasıl bir işlem yapılmıştır?
  10. Basında yer alan haber ve belgeler üzerine Bakanlığınızca yapılan bir işlem, araştırma ve soruşturma var mıdır? Varsa hangi aşamadadır? Yoksa bu önerge üzerine bir işlem yapılması söz konusu olacak mıdır?”Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ASKERİ ÖĞRENCİLER NASIL SEÇMEN OLDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yenimahalle´de “Gençlik Şöleni”
Yenimahalle´de “Gençlik Şöleni”
Yenimahalle Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında çeşitli etkinliklerden oluşan bir program düzenledi.
Yenimahalle´de 9 yılın hesabı verildi
Yenimahalle´de 9 yılın hesabı verildi
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, bugüne kadar yapılmış ve hala devam eden projeleri basın toplantısıyla anlattı.
Kahramankazanlılar adalet nöbetini sürdürüyor
Kahramankazanlılar adalet nöbetini sürdürüyor
FETÖ darbe girişiminin komuta merkezi olan 4´üncü Ana Jet Üs Komutanlığı´ndan (Akıncı Üssü) kalkarak sivil halkı, TBMM´yi ve devlet kurumlarını bombalayan F-16´ları engellemeye çalışırken 9 şehit, 92 gazi veren Kahramankazanlılar, darbe gecesi yaşanan eylemlere ilişkin davaların görüldüğü Sincan Cezaevi önünde başlattıkları adalet nöbetini sürdürüyor.
Muhtarlar ve kanaat önderleri bir araya geldi
Muhtarlar ve kanaat önderleri bir araya geldi
Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Yerel Buluşmalar İstişare Toplantısı kapsamında 66 mahalle muhtarı ve ilçenin kanaat önderleriyle bir araya geldi.
ÇOCUKLARA MÜZE EĞİTİMİ
ÇOCUKLARA MÜZE EĞİTİMİ
Çankaya Belediyesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Ankara Şubesi, tarih bilinci oluşturmayı amaçlayan Okul-Müze Projesinde çocuklara müze eğitimi veriyor.
8 Mart Dünya Kadınlar günü karanfillerle kutlandı
8 Mart Dünya Kadınlar günü karanfillerle kutlandı
Haymana Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.
Karamollaoğlu: Tabanda Erdoğan´dan yana tavır alma ihtimali görünmüyor
Karamollaoğlu: Tabanda Erdoğan´dan yana tavır alma ihtimali görünmüyor
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Habertürk Tv´de Fatih Altaylı´nın Teke Tek programına katıldı. Programda gündeme ilişkin soruları cevaplayan Karamollaoğlu, "Cumhurbaşkanlığına bir kişi seçilecek, burada ittifak ne kadar etkili olur bilemiyoruz. Taban seçecek bunu. Cumhurbaşkanlığı seçiminde tabanın sesine kulak verme zorunluluğu var. Tabanda AK Parti Genel Başkanı Erdoğan´dan yana tavır alma ihtimali görünmüyor" diye konuştu
Sıcak Su Dağıtım Projesinde İlk Kazma vuruldu
Sıcak Su Dağıtım Projesinde İlk Kazma vuruldu
Haymana Belediyesi´nin uzun süredir üzerinde çalıştığı sıcak su dağıtım projesinde ilk kazma vuruldu. Hava şartları elverirse çalışmaların 60 günde tamamlanması planlanıyor.
ANKARA´YI YAŞANABİLİR KENT YAPACAĞIZ
ANKARA´YI YAŞANABİLİR KENT YAPACAĞIZ
İyi Parti Ankara İl Başkanı Mesut Özarslan, Ankara´nın yaşanabilir bir yer olmasını sağlamak, huzur ve refah seviyesi yüksek olarak hayatlarını devam ettirebilmeleri için iyiler olarak Ankara halkını iyi yapmaya geldiklerini vurguladı.
7.cadde trafiğe kapatılsın
7.cadde trafiğe kapatılsın
Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Bahçelievler 7. Cadde´nin trafiğe kapatılması süreciyle ilgili Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ile görüştü.
Turistler için dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu
Turistler için dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu
2018 yılının en pahalı tatil kentlerinin belirlendiği araştırmaya göre listenin ilk sırasında 391 Euro ile ABD´nin New York kentinin yer aldığı ortaya çıktı.
Türk ve Suriyeli çocuklar el ele yemek yaptı
Türk ve Suriyeli çocuklar el ele yemek yaptı
Altındağ Belediyesi ile Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD)´nin ortaklaşa yürüttüğü çalışmada Türk ve Suriyeli çocuklar bir araya geldi. Çocuklar özel bir aşçılık atölyesinde yemek yaptı.
Özgecan Yenimahalle´de anıldı
Özgecan Yenimahalle´de anıldı
Mersin Tarsus´ta, 11 Şubat 2015´te henüz 19 yaşındayken öldürülen Özgecan Aslan, katledilişinin 3´üncü yılında Yenimahalle´de anıldı.
ARSLAN, “ŞEHİT VE GAZİLERİMİZ HAYATIMIZIN ÖNEMLİ BİR PARÇASIDIR”
ARSLAN, “ŞEHİT VE GAZİLERİMİZ HAYATIMIZIN ÖNEMLİ BİR PARÇASIDIR”
HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 8 Şubat 2018 tarihinde Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Lokman Aylar´ı ziyaret etti.
Başkent Ankara Dergisi´nin ilk sayısı Cemiyet´te tanıtıldı
Başkent Ankara Dergisi´nin ilk sayısı Cemiyet´te tanıtıldı
Ankara Kulübü Derneği´nin imtiyaz sahipliğini Genel Başkan Dr. Metin ÖZASLAN´ın üstlendiği, üç ayda bir yayınlanmak üzere yayın hayatına giren Başkent Ankara Dergisi´nin ilk sayısı, Gazeteciler Cemiyeti´nde tanıtıldı.
Yenimahalle´de “Çocuklarda dikkat eksikliği” konuşuldu
Yenimahalle´de “Çocuklarda dikkat eksikliği” konuşuldu
Yenimahalle Belediyesi ve Medical Park Ankara Hastanesi işbirliğinde Demetevler Şehit Jandarma Üstçavuş Mehmet Uygun Gençlik Merkezi´nde “Çocuklarda Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite ve Başarısızlık” konulu seminer düzenlendi.
Klasik Türk Müziği şöleni
Klasik Türk Müziği şöleni
Nazım´da müzik rüzgarı esti
Yenimahalle kupada çeyrek finalde
Yenimahalle kupada çeyrek finalde
Altın Kanatlı Melekler turladı
Saadet Anne´ye çifte sürpriz
Saadet Anne´ye çifte sürpriz
Yaşlı ve yardıma muhtaç vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak için “Evde Temizlik Hizmeti” veren Yenimahalle Belediyesi,89 yaşına giren Saadet Atlı´ya doğum günü sürprizi yaptı.
Enerjisa ile çalışma planı masaya yatırıldı
Enerjisa ile çalışma planı masaya yatırıldı
Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Enerjisa Bölge Müdürü Deniz Tektepe ve şebeke müdürleriyle bir araya geldi.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kontrollü Ihanet Kontrolsüz Sadakatten Iyidir.

ANONIM
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ