Anahtar Kelimeler: ANKARA HALK EKMEK MAAŞ VURGUNU

Türk kadınına örnek olan Satı Kadın anıldı

Hükümet-Belediyeler İşbirliği ve Mahalli İdareler Konuşuldu

YOKUŞ’TAN UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE BAŞKANLIĞI KURULMALI

Hukuk ve adaletin olmadığı yerde ilk kaybolan değer iş ahlakıdır

BAŞKAN YAVAŞ İLÇE ZİYARETLERİNDE…

İABB’ye 21 yeni belediye katıldı

KONCUK GİK ÜYELİĞİNDEN İSTİFA ETTİ.

ANTİBİYOTİK DİRENCİ KANSERDEN FAZLA ÖLÜME YOL AÇACAK!

DÜNYANIN EN SAĞLIKLI ÜLKELERİNDE; TÜRKİYE 51.SIRADA

İKİ HASTANE DAHA TAŞINIYOR

Şehit Ömer Gülünay´ın adı sağlık merkezine verildi

Her 4 AIDS´liden 3´ünün haberi yok

ÇIRAY: “ÇOCUK SAĞLIĞINDA TASARRUF OLMAZ

Yenimahalle´de “Bağımlılıkla Mücadele” semineri

Ağıralioğlu: "İktidar imkânları ile zenginleşenler "

AĞIRALİOĞLU; PEMBE TABLOLARA İTİBAR ETMİYORUZ.

Akşener: Artık milletin iradesine saygı duymayı öğren

AK Parti'de teşkilatlarda büyük değişikliğe gidilecek

Karamollaoğlu: AKP miadını doldurdu

UÇAN KUŞA VERGİ VAR KAMUYA TASARRUF TEDBİRİ YOK

AKP'li milletvekili istifa etti

  • Cuma 8 ° / 1 ° Bulutlu
  • Cumartesi 6 ° / 2 ° Karlı - Yağmurlu
  • Pazar 7 ° / -1 ° Parçalı bulutlu

Ankara

13.12.2019

  • İMSAK 06:24
  • GÜNEŞ 07:54
  • ÖĞLE 12:47
  • İKİNDİ 15:10
  • AKŞAM 17:31
  • YATSI 18:56

ANKARA HALK EKMEK´TE MAAŞ VURGUNU

Seçim öncesi Mansur Yavaş´ın görevden alacağını söylediği Halk Ekmek Genel Müdürü Ahmet Sarıduman´ın normalde net 11 bin 706 lira olması gereken maaşının Mart ayında net 35 bin 717 liraya, yardımcılarının maaşının da 23 bin liraya yükseldiği öğrenildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi´ne bağlı Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ahmet Sarıduman´ın normalde net 11 bin 706 lira olması gereken maaşının mart ayında 35 bin 717 liraya yükseltildiği ortaya çıktı.

Genel müdür yardımcılarının net maaşları da 23 bin lira seviyesine çıkarıldı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, seçimler öncesinde aleyhine Tweet atan Sarıduman´ı görevden alacağını açıklamıştı.

Vatandaşın 70 kuruşa ucuz ekmek alabilmek için kuyrukta beklediği Halk Ekmek´in genel müdür ve yardımcılarının brüt maaşını ödeyebilmek için 221 bin 450 ekmek satması gerektiği hesaplandı.

VEKİL MAAŞINI İKİYE KATLADI!

Halkın ucuz ekmek yiyebilmesi için kurulan Ankara Halk Ekmek Fabrikası´nın yönetimi, kendi aldığı kararla maaşlarına yüzde 70´leri aşan oranlarda zam yaptı. Halk Ekmek Yönetim Kurulu´nun aldığı kararla, Genel Müdür Ahmet Sarıduman´ın ocak ayında ek ödemeli 30 bin 973 TL, şubat ayında ek ödemesiz 18 bin 446 TL olan brüt maaşı, mart ayında brüt 52 bin 827 lira 39 kuruşa yükseltildi.

Halk Ekmek Genel Müdürü´nün normalde alması gereken net maaşın 11 bin 706 lira 10 kuruş olduğu ancak yol, yemek, giyecek ve yakacak gibi ek ödemelerle kendisine yapılan net ödemenin 35 bin 717 liraya ulaştığı belirtildi.

Sarıduman geçen ocak ayında maaşının yanı sıra brüt 14 bin 778 liralık ek ödeme aldı. Böylece ocak ayında brüt maaşı 30 bin 973 lira, net eline geçen maaş da 22 bin 789 lira oldu.

Şubatta ek ödeme yapılmadığı için brüt maaşı 18 bin 446 liraya, net maaşı 11 bin 706 liraya düştü. Ancak mart ayında maaşının yanı sıra 16 bin 611 lira ek ödeme ve diğer ödemeler yapılınca brüt maaşı 52 bin 827 liraya, eline geçen net maaş da 35 bin 717 liraya çıktı.

Sarıduman´ın, genel müdürlük dışında ayda 7 bin lira da yönetim kurulu başkanı maaşı aldığı belirtildi.

YARDIMCILARA DA 10 BİN LİRA ZAM

Halk Ekmek´in 3 genel müdür yardımcısının maaşına da olağanüstü zam yapıldı. Normalde net 13 bin 187 ila 13 bin 649 TL arasında alması gereken genel müdür yardımcılarına ocak ayında ek ödemeyle birlikte 15 bin lira civarında, martta ise yine ek ödemeyle birlikte 23 bin lira maaş ödendi.

MANSUR YAVAŞ, GÖREVDEN ALACAK MI?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, seçim öncesinde yaptığı açıklamada, Halk Ekmek Genel Müdürü´nün kendisiyle ilgili Tweet attığını söylemiş ve “Söz veriyoruz; işçi falan çıkartmayacağız ama görevden alacağımız insanlar var” demişti.

Maaş zamlarını Halk Ekmek Yönetim Kurulu yaptığı için Yavaş´ın şimdilik müdahale edemediği belirtilirken, Yavaş´ın Halk Ekmek yönetimini değiştireceği ifade edildi. Halk Ekmek yönetiminin günlük 750 bin olan ekmek üretimini seçim öncesinde 815 bine çıkardığı, seçimlerden sonra da 910 bine çıkarma sözü verdiği belirtilirken, seçimlerin kaybedilmesiyle günlük üretimi 718 bine kadar düşürdüğü bildirildi. 

´KENAN NUHUT GELECEK´ İDDİASI

Öte yandan Ciddigazete´nin elde ettiği bilgilere göre, Ankara Halk Ekmek´in yakın zamanda, Halter Federasyonu eski başkanı Kenan Nuhut´a teslim edileceği öğrenildi.

KENAN NUHUT KİMDİR?

1 Şubat 1956 Çorum (Merkez) doğumlu ilkokul tahsilinden sonra ortaokul ve liseyi Ankara´da bitirdi. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi´nden mezun oldu.

 İyi derecede Almanca ve orta derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Bulunduğu görevler: Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcılığı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, 2 dönem Halter Federasyonu Başkanlığı ve Avrupa Halter Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyeliği.

Federasyon başkanlığı döneminde milli takım sporcuları, Avrupa ve dünya organizasyonlarında sayısız rekorlara ve şampiyonluklara imza atmışlardır.

2004 Atina Olimpiyatları´nda 3 altın 1 bronz madalya ile birlikte bir kadın sporcumuzun (Nurcan Taylan) olimpiyat şampiyonluğu kazanması, Türk milletine bir ilki yaşatmıştır.

Uluslararası başarılarından dolayı Kenan Nuhut´a (IWF) Dünya Halter Federasyonu´nca nişan verilmiştir. Siyasi Yaşamı 2002 seçimlerinde ön seçimle geldiği birinci sıradan DYP Çorum milletvekili adayı oldu.

6 Ocak 2008 tarihinde yapılan 4. olağanüstü kongrede DP Genel İdare Kurulu Üyeliğine seçildi ve Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaptı.

15-16 Kasım tarihlerinde yapılan 9. olağan kongrede ikinci defa Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildi.

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde demokrat parti Ankara büyükşehir belediye başkan adayı oldu. 06 Mayıs 2012 tarihinde yapılan olağanüstü kongrede üçüncü defa genel idare kurulu üyeliğine seçildi.

Ankara Çorumlular Birliği kurucu üyesi olup uzun süre başkanlığını da yapmıştır. Ankara Çorumlu Dernekler Federasyonu ve ÇORSİAD kurucu üyeliği yapmıştır ve halen bu kuruluşlardaki üyeliği devam etmektedir.

30 Mart 2014 Yerel Seçiminde CHP´den Çorum Belediye Başkan Adayı oldu.

CHP 27. dönem milletvekili adayı.

 

Kaynak: Ciddigazete