BAŞKARAAĞAÇ "NERDE KALMIŞTIK?"
Millet İttifakı adına CHP´den aday gösterilen Ali Başkaraağaç, belediyeyi 17,5 milyon borçla devraldığını, AKP döneminde Adliye, Askerlik Şubesi, Bağkur gibi 13 adet devlet kurumunun Ayaş´tan alındığı gibi belediye başkanının da görevden alındığını söyledi.
Tarih: 11.2.2019 12:15:51

-Döneminiz öncesi ve sonrası ile ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir?

2004-2014 yılları arasında iki dönem belediye başkanlığı yaptım. 10 yıl önce Ayaş´ın belediye başkanı olduğumda bütün sokakları çamur içinde, insanların evlerine, okullarına çamurlu ayaklarıyla girdiği bir ilçe durumundaydı. Bütün sokakları, köyler de dahil toparladık. Altyapı sorununun kalan %44´lük kısmını da çözdük. Yine Ayaş´ımızın su ihtiyacı vardı; dört köyümüzün suyu yoktu, termal sudan ana şebeke hattına verilen mikroplu su sık sık hastalıklara sebep oluyordu. Bu problemi isale hattı ve sondaj çalışmalarımızla kökten çözdük, 200.000 nüfusa yetecek duruma biz getirdik.

Belediyeyi o zaman 17,5 milyon borçla devraldığımda kasada 1.230 TL para ve ayın 15´inde ödenmesi gereken 180.000 TL´lik personel gideri vardı. Hükümet ve Büyükşehir Belediyesi tarafından ciddi engellemeler olduğundan mali imkânlarımız oldukça sınırlıydı. Ayaş´ı turizme açmak, ticareti geliştirmek, kendi kaynaklarımızı üretmek için hemen harekete geçtik. Karakale´de termal otel, düğün salonları, kilit parke taşı-karo taşı üretim fabrikası açtık.

Ayaş´ın tanıtımı, turizme katılımını artırmak için çeşitli toplantılarla, festivallerle, üniversitelerle ortak çalışarak belli bir noktaya getirdik. 170´e yakın tarihi evimizin “üst giydirme” anlamında restorasyonunu bitirdik. Ayaş´ın yurtiçinde ve yurtdışında markalaşma sürecine önemli katkılarda bulunduk.

-Belediye başkanlığı döneminizdeki etkin faaliyetlerinize rağmen sonraki dönemde seçmenin AKP adayını tercih etmesini nasıl yorumluyorsunuz?

Ayaş halkına şu anlamda hak veriyorum; devletin imkânları sunulur diye düşündüler tabi ki. Ama belediyeciliğin ehil işi, tecrübe işi, proje işi olduğunu unuttular. Bir belediye başkanının bulunduğu kente dair bir hayali yoksa ufku da yoktur projesi de yoktur. Nitekim 16 yıllık dönemde Adliye, Askerlik Şubesi, Bağkur gibi 13 adet devlet kurumu Ayaş´tan alındığı gibi belediye başkanı da görevden alınmıştır. Belediye işi bir ekip işidir, tek kişinin suçu olamaz ancak o karara imza atanlar bugün belediyeyi yönetiyorlar. Ben bu seçimlerde Ayaş halkının yönetimi işin ehline vereceklerine inanıyorum ve ibreler an itibarıyla %60 civarında şahsımdan yana dönmüş görünüyor.

-Ayaş´ta hali hazırda çözülmesi gereken sorunlara dair çözüm önerileriniz ve seçilmeniz durumunda hayata geçirmek istediğiniz projeler hakkında bilgi verir misiniz?

Bir kentin gelişimini hazırlamak için önce röntgenini çekmek gerekir ki hastalık doğru teşhis edilebilsin. Ayaş´ta ticaret gelişimi yok, tarım politikaları da yanlış olduğundan nüfus gücü Ankara´ya sürekli göç veriyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi´nin Mansur Bey´le beraber kazanılmasıyla, köy projelerini oluşturup seracılığı özendirerek yılın 12 ayı üretime geçilmesini sağlamış olacağız. Böylece hem ticaret, hem istihdam hem de göç sorunu çözülmüş olacak. Benim dönemimde belediyemiz, bazı çiftçilerimizle -özellikle de İlhan Köyü´nde- Tema Vakfı, Çankaya Belediyesi ve Ankara Üniversitesi ile organik tarımla ilgili ortak çalışmalar yürütmüştük. Mesela marka değerimiz olan Ayaş domatesinin fideleri günümüzde hibrit olarak Antalya´dan alınmak durumuna getirilmiştir. Biz kendi fidemizi kendimiz üretmek yani “ismi devam ettirmek değil, isminin aslını devam ettirmenin” derdinde olacağız. 33.000 dut ağacımız var, değerlendiremiyoruz. Biz kooperatifleşmeyi hedef alarak ilçeye her anlamda kazanım sağlayacağız.

Belediye Başkan Yardımcılığını kaldırarak, 7.200 TL olan aylık maaşından 5 yılda 420.000 TL –ki makam aracı, ağırlama, harcırah vs. ile 1 milyon TL´yi buluyor- tasarrufla sosyal tesis, kreş, fırın gibi yerler açmayı net olarak yapacağım.

Ankara´nın geri kalmış bir ilçesi Evren diğeri de Ayaş´tır. 1000 yıllık geçmişi olan ve eski İpek Yolu koridoru üzerinde bulunan ilçemizi tekrar canlandırmak için Ayaş´ın ortasından geçen yolu şehrin tek girişi yerine birkaç yerden vererek canlanmasını sağlayacağız. Ayaş-Güdül-Beypazarı-Nallıhan-Taraklı´yı turistler için sıralı birer konak-gezinti-cazibe merkezi haline getirmek için kurduğumuz İpekyolu Belediyeler Birliği projemiz buna iyi bir örnektir.

-Termal su kaynakları açısından zengin bir ilçe neden gelişemiyor?

Şu anda devre mülk anlamında 3 tesis, bir otel, bir de 100 yıllık Ayaş İçme ve Kaplıcaları var ama halkın açıktan kullanabileceği tesis yok. Bu yapılırsa sirkülasyon artar, ticaret canlanır.

Amacım yeni sondajlar ile Ayaş´ı hem sağlık turizmi, hem termal seracılık, hem konutları ısıtma anlamında bütünleyen bir “Termal Kent” haline getirerek gelişimini hızlandırmaktır. Bu sağlandığında aylık 300 TL yerine yıllık 300 TL ısınma gideri olacak, yanı sıra kömürün yarattığı hava kirliliğini de bitirmiş, tarım ürünlerini üreten ve sağlık turizmiyle zenginleşen refah içinde bir ilçeye hızla dönüşmüş olacağız.

-Döneminizde uygulayamadığınız en önemli proje neydi diye sorarsak cevabınız  ne olurdu?

Gazi Üniversitesi kampüsünün tamamının aşamalar halinde 1.180 dönümlük arazimiz üzerine taşınması projesi idi, protokolleri yapılmıştı maalesef araziyi mülteci kampı olarak onayladılar. Ayaş Belediye Başkanı olarak Belediye önünde çadır kurup 1 hafta açlık grevi yaptım ve engel oldum ama üniversiteyi taşıma hadisesi de öylece kalmış oldu. Gerçekleşseydi Ayaş aynı zamanda bir öğrenci kenti olarak da büyük kazanım sağlamış olacaktı.

-Ayaş´ın 13.000 nüfusu olduğunu biliyoruz, güncel seçmen sayısı kaçtır? Dışardan gelen seçmenler hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Ayaş´ın gerçek seçmen sayısı 11.000 civarında, yöresinde oy kullanacaklarla bu sayı 12.756´ya ulaşmış durumda. Muhtar adaylarının Ankara´dan getirdiği seçmen hangi partiye oy verecek bunu bilemeyiz ancak asıl sıkıntı bu kentin kaderini orada yaşamayan insanların belirlemesinin yanlış olduğu gerçeğidir.

-Seçim sloganınızı birkaç kelimeyle tanımlamanızı istesek ana tema ne olurdu?

Benden önceki 5 yıllık dönemin tozunu Ayaş´ın üzerinden silkeleyip o güzel tarihi dokusunu, tarım kenti, termal kent olma değerini, turizmde vazgeçilmez bir konak noktası olmasını sağlamak için “Nerde kalmıştık?” diyeceğiz tabi ki…

Haber: Betül Sayın

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BAŞKARAAĞAÇ NERDE KALMIŞTIK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ARSLAN; “31 MARTTA 20 SENELİK TOZU SİNCAN´DAN TEMİZLEYECEĞİZ."
ARSLAN; “31 MARTTA 20 SENELİK TOZU SİNCAN´DAN TEMİZLEYECEĞİZ."
Millet İttifakı Sincan Belediye Başkan Adayı İYİ Partili Mehmet Arslan; “Sincanlı halk değişim istiyor, buna hazır, garanti oy deposu olarak görülmekten ve hizmet alamamaktan mağdur olmuş durumdalar.”
SERİN; “DAHA YENİ BAŞLIYORUZ”
SERİN; “DAHA YENİ BAŞLIYORUZ”
İYİ Parti Etimesgut İlçe Başkanlığı´na atanan Erman Serin; siyasetle değil, insanların kalbine samimi olarak dokunarak tüm sorunların çözümünün mümkün olduğuna inandığını söyledi.
ÜNAL; “KIZILCAHAMAM´I SAĞLIĞIN BAŞKENTİ YAPACAĞIZ.”
ÜNAL; “KIZILCAHAMAM´I SAĞLIĞIN BAŞKENTİ YAPACAĞIZ.”
Millet İttifakı Kızılcahamam Belediye Başkan Adayı İYİ Partili Çoşkun Ünal; “Geçen seçimlerdeki hassasiyet farklıydı; 17-25 Aralık Olayı, hemşerimiz olan Emrullah İşler beyin, başbakan yardımcısı yapılması gibi sebeplerden, seçmen kitlesi o yöne kaymıştı. Buna rağmen Kızılcahamam her yönden mağdur olmuş bir ilçe olmaktan kurtulamadı.”
HACI AYSU; “KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM”
HACI AYSU; “KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM”
Millet İttifakı adına CHP Haymana Belediye Başkan Adayı olan Hacı Aysu; “2014´ten beri bu basiretsiz yönetim yüzünden Haymana dibe vurmuş durumda. Başarılı olmuş olsalardı Haymanalı vatandaşlar şu anda Hacı Aysu´yu umut olarak görmezlerdi.” dedi.
İLKSAN´dan öğretmenlere "emeklilikte aylık ek ödeme" çalışması
İLKSAN´dan öğretmenlere "emeklilikte aylık ek ödeme" çalışması
İLKSAN´dan öğretmenlere "emeklilikte aylık ek ödeme" çalışması - Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz: - "Öğretmenlerimizin emeklilik dönemlerini daha mutlu ve huzurlu geçirmeleri için bir dizi çalışma yapıyoruz.
Türkmenler Kimlik İstiyor
Türkmenler Kimlik İstiyor
MHP Yenimahalle Kadın Kolları İŞİD zulmünden Ankara’ya sığınan Türkmenlere yardım eli uzatıyor. Barınma ve sağlık gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamayan Türkmenler kimlik sahibi olmak istiyor.
Saraycık Halkı: Mağdur Ediliyoruz
Saraycık Halkı: Mağdur Ediliyoruz
Sincan Belediyesi’nin TOKİ işbirliği ile hazırladığı kentsel yenileme projesine Ulubatlı Hasan Mahallesinden sonra Saraycık Mahallesi sakinleri de itiraz ediyor. Mahalleli projenin oldu bittiye getirildiğini, itiraz edenlerin yıldırma ve teşhir politikalarıyla sindirilmeye çalışıldığını iddia ediyor.
GİMSA`ya Tolerans mı?
GİMSA`ya Tolerans mı?
Başkentin bir çok ilçelerinde faaliyet gösteren GİMSA Marketler gurubu her şubesinde olduğu gibi Etimesgut Devlet Mahallesi devrimciler caddesi üzerinde bulunan GİMSA şubesi trafiği alt üst ediyor.
TÜRKAV`ın Yeni Başkanı Vatansever
TÜRKAV`ın Yeni Başkanı Vatansever
Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı ( TÜRKAV) 9. Olağan Mütevelli Heyet Toplantısı 25 Ocak Pazar günü gerçekleşti. TÜRKAV Genel başkanlığına tek aday olan İbrahim Vatansever seçildi.
ŞAHİN: YENİ YASA TÜKETİCİ İÇİN
ŞAHİN: YENİ YASA TÜKETİCİ İÇİN
Birleşik İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Şahin ile gündemde yer alan imar kanunu ve inşaat sektörü üzerindeki olası etkileri üzerinde konuştuk. Şahin yasanın tüketiciler için çıkarıldığını konunun muhataplarının sözünün dinlenmediğini belirtti.
CHP`de istifa
CHP`de istifa
Genel Merkez tarafından alınan karar ile 25 Aralık’a kadar görevlerinden istifa edilmesi istemi üzerine Ankara`daki dört ilçe başkanı ve üç il yönetim kurulu üyesinin yanı sıra il Başkanı Necati Yılmaz`da görevinden istifa etti.
Rant için mi imardan geçti?
Rant için mi imardan geçti?
Yer altı sularının ve yağmurun etkisiyle toprak kayması yaşandığı iddia edilen Cengizhan Mahallesinde AFAD’n ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin verdiği raporlara göre bazı evler için yıkım emri verilmişti. Yıkımın ardından jeolojik etütlerin ve jeofizik taramanın da gerçekleştirilmesinin ardından bölgenin imara kapanması söz konusu olacak.
Hedefler Hokus-Pokus Yöntemi İle Mi Tutturulacak?
Hedefler Hokus-Pokus Yöntemi İle Mi Tutturulacak?
AKP Hükümetinin ‘ekonomide büyük dönüşüm planı’ olarak nitelendirdiği ekonomi eylem planı MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya tarafından ‘itirafname’ olarak değerlendirildi. Karakaya, hükümetin göz boyamaktan öteye gitmediğini, ekonomi yönetimindeki koordinasyonsuzluğun, ciddiyetsizliğin geldiği boyutun hat safhada olduğunu ifade etti.
Olaylı Bütçe Toplantısı
Olaylı Bütçe Toplantısı
Sincan Belediye Meclisi 2015 Mali Yılı Bütçe tasarısı 170 000 000.00 TL öngörülerek oybirliği ile onaylandı. Cenazesi olduğu gerekçesiyle toplantıya katılamayan Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın yerine AKP Meclis Üyesi Süleyman Karacan’ın başkanlığında toplanan mecliste bütçe tasarısı MHP grubundan yoğun eleştiriler alırken meclisi izlemeye gelen Saraycık ve Ulubatlı Hasan Mahallesi sakinleri bölgede gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projesine yönelik tepkide bulundular.
CHP`de yeni kriz!
CHP`de yeni kriz!
Cumhuriyet Halk Partisi Olağanüstü Kurultayına az bir zaman kala yeni kriz kapıda.
Başkana Milyonluk Makam Aracı!
Başkana Milyonluk Makam Aracı!
CHP Çankaya Belediye Başkanlığı`na aday gösterilmesi üzerine Genel Merkez önünde bir çok eyleme neden olan, eski Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen`in oğlu ve Kılıçdaroğlu`nun hemşerisi şimdiki Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen yine gündemde...
Eğitimde Köy Enstitüleri örnek alınıyor
Eğitimde Köy Enstitüleri örnek alınıyor
Ankara’da dört şubesi ile eğitim veren Arte Pi Koleji Ümitköy Cüneyit Gökçer Sahnesinde tanıtımını gerçekleştirdi. Arte Pi Koleji öğrenci velileri ile kolej öğretmenlerini bir araya getirerek, inşaat ve sağlıktan sonra kolejin eğitim sektöründe getirdiği yenilikler hakkında açıklamalarda bulundu.
Delege Yılmaz Dedi.
Delege Yılmaz Dedi.
CHP Ankara İl Başkanlığı olağanüstü kongresi CHP Genel merkezi Toplantı salonunda yapıldı.
Ankara Mayıs`ta Engellenecek !!!
Ankara Mayıs`ta Engellenecek !!!
Başkent 10-16 Mayıs Sakatlar haftası nedeni ile Türkiye Sakatlar Derneği`nin Başlattığı "Sokakların Sihirli Rüyası Sokak Festivali" projesi ile 10 yıllık bir başarı yolculuğuna imza attı.
Tebessüm şehri Pursaklar`da Hak Sahiplerine Büyük Oyun
Tebessüm şehri Pursaklar`da Hak Sahiplerine Büyük Oyun
Hastane Arazisi mağduru Ak Partili Belediye Başkanı Selçuk Çetin`e " Hakkımı helal etmiyorum" dedi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Siz yardım edilmiş yoksullar görmek istiyorsunuz biz ortadan kaldırılmış yoksulluk

Victor Hugo
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ