Büyükşehir Belediye Meclisi Toplandı
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi´nin yeni üyeleri, Belediye Başkanı Mansur Yavaş´ın mazbatasını alarak göreve başlamasının ardından ilk toplantısını gerçekleştirdi
Tarih: 13.4.2019 17:42:48

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yeni Belediye Meclis üyelerinin belirlenmesiyle birlikte Nisan ayı toplantısına da başkanlık etti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan toplantıda Belediye Meclisi Başkanlık Divanı için Meclis birinci ve ikinci başkanvekili ile 4 asil ve 2 yedek katip üyenin seçimi de tamamland

Belediye Meclis Toplantı Salonu´nda yeni meclis üyelerini tek tek selamlayarak tokalaşan Yavaş, ilk toplantıda Ankara´ya hizmet için el birliği ile çalışmak istediğini vurguladı. Sözlerine, "Milli ve manevi ağırlığı çok yüksek olan bu göreve başlamadan önce, bu toprakları bize yeniden vatan kılan ve Ankara´mızı Başkent yapan, bağımsızlığımızın mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, şehitlerimize ve gazilerimize minnetlerimi sunuyor, rahmetle anıyorum" diyerek başlayan Yavaş, yönetim anlayışına ilişkin de şu önemli mesajları verdi:

"25 bin 437 kilometrekarenin derdiyle dertlenecek, çözüm için ayrımsız gayret edecek bir Meclis ile çalışacağımıza inanıyorum. Gönüllerini kazandığım için beni buraya taşıyan Ankaralılara ve Ankara´ya borçluyum. 5 buçuk milyon Ankaralının sorumluluğunu, bu ağır borcu birlikte taşıyacağız. 148 Belediye Meclis Üyesiyle, Ankara´mızın sorunlarını birlikte omuzlayacağız."

"Üye dağılımında AK Parti´nin ağırlığı beni rahatsız etmedi"

Yerel seçimler sonrası Belediye Meclis üyeliklerine yansıyan parti dağılımına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Başkan Yavaş, şöyle konuştu:

"Meclis üye dağılımında ağırlığın AK Parti´de olması beni hiç rahatsız etmemiştir, etmeyecek de. Çünkü buradaki tüm arkadaşlarımın, söz konusu Ankara´ya hizmet olunca, hiçbir siyasi parti ayrımı yapmadan, gerçekleşecek her faaliyet ve projede, Ankara için ortak irade koyacağına inancım tamdır. Kampanya sürecinde de söz vermiştim. Eğer buradaki çoğunluk Cumhuriyet Halk Partisi´nde olsaydı Encümen´de ve Meclis bünyesinde çalışacak olan komisyonlarda, eşit dağılımı sağlayarak, daha şeffaf ve adil çalışmanın önünü açacaktım. Belediyeciliği bir siyaset alanı olarak görmeyeceğimi, onu Ankara´mıza hizmet alanı olarak niteleyeceğimi, ona göre çalışacağımı vurguladım. Bu niyetimi gerçekleştirecek bir Meclis aritmetiği olsa da olmasa da, burada temsil edilen tüm partilerin, Meclis çalışmalarında ortak aklı işleteceğine ve önceliklerinin Ankara olacağına inanıyorum. Benim Ankara´ya hizmet yolunda hiçbir arkadaşımıza karşı bir önyargım olmadığı gibi hiç kimsenin iyi niyetinden de şüphem yok. El ele vererek, vicdan ve ortak akıl eşliğinde uygulayacağımız projelerde, burada bulunan sizlerin kasten engel olmaya yönelik bir tavır takınacağınızı kesinlikle düşünmüyorum."

"Yanlışımız varsa düzeltin, bizi ikaz edin"

Belediye yönetimi olarak eleştirilere açık olduklarını ifade eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "İnsanız ve elbette hataya düşebiliriz, yanılabiliriz. Burada birbirimizi ikaz etmek, yanlışın düzeltilmesini sağlamak, hem sağlıklı bir sistemin temel taşıdır, hem de birbirimize karşı olan sorumluluğumuzdur, borcumuzdur. Ne ´ben yaptım, oldu´ demek doğrudur ne de her yapılana partizanca duyguyla karşı çıkmak. Doğru olan, şeffaf ve denetlenebilir olmak, eleştiri ve tekliflere önyargısız yaklaşmak. İnşallah bu sistemi hep birlikte burada hakim kılacağız. Artık mesai arkadaşıyız ve birbirimize karşı ´İyiliği emretmek ve kötülükten alı koymak´ gibi ağır bir sorumluluğumuz var. Olur da belediyede benim göreve getirdiğim bir arkadaşım yanlışa düşer, zulmeder, haram meyleder, hakkı korumazsa, sizler de hakkın korunması yolunda karşıma dikilmezseniz, 5 buçuk milyon hemşehrimize, tüm Türkiye´ye, hem bu dünyada hem de ahirette hesap vermek zorunda kalırsınız. Bu yaştan sonra ne haram yemenin, ne de haram yedirmenin riskine dahi girecek değilim. O yüzden yapılan iyi ve kötü ne varsa, tarihe miras kalacak. Elbette yapılması gerektiği halde yapılmamış olanların sorumluluğu da miras kalacaktır. Şahsen en büyük arzum, görevi bıraktığımda, arkamda hem ´herkesin başkanıydı´ diye anılabilmek hem de ´akçeli işlere bulaşmadı, kimseyi de bulaştırmadı´ dedirtebilmek. Allah´tan dileğim, bunları duymak ve hiçbir arkadaşımızın istikametini bozmadığına şahit olmak" dedi.

"Ankara´da idare edeceğimiz kaynak tüm vatandaşlarımızın kesesidir"

Büyükşehir Belediyesine ait gelirlerinin adaletli şekilde ve hizmet öncelikli olarak dağıtılacağına dikkat çeken Başkan Yavaş, "Artık yeni bir yol tutturmak ve yeni şeyler yapmak durumundayız" diyerek "Belediyemizin kesesi diye bir şey yok, Türkiye´mizin kesesi var. Erzurumlunun da vergisi var, İzmirlinin de, Diyarbakırlının da var, Gümüşhanelinin de, İstanbullunun da. Ankara´da idare edeceğimiz kaynağı, tüm vatandaşlarımızın kesesi olarak görmek mecburiyetindeyiz. Dolayısıyla kaynağı da zamanı da en verimli biçimde yönetmeliyiz. Çünkü bizim ne kaybedecek bir liramız ne de bir dakikamız var. Geleneksel değerlerimizi koruyarak, bilimle ve çağdaş yönetim modelleriyle Ankara´yı yönetmek ve dünya başkentleri sıralamasında yerini yükseltmek mecburiyetindeyiz. Hiçbir alanda ´dediğimiz dedik´ olmayacağız" ifadelerini kaydetti.

"Makamda oturan bir başkan olmayacağım"

Halkın içinde, esnafın sorunlarını dinleyen, talepleri dikkate alan bir belediye başkanı olacağının ve siyasi polemiklerden uzak duracağının altını çizen Yavaş, şeffaf belediyecilik anlayışını Ankara´ya kazandıracaklarını söyleyerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Benden, makamında oturan ve tek işi geleni gideni ağırlamak olan bir başkanlık göremeyeceksiniz. Belediyemizin yürüttüğü projeleri yerinde denetleyecek, kurumlarımızın vatandaşlarımızı memnun edip etmediğini sahada gözlemleyecek bir başkanlık göreceksiniz. Her fırsatta esnafımızla birlikte olacağız. Onların sorunlarını birinci ağızdan dinlemekle kalmayıp, belediyenin yapmakta eksik kaldığı ne varsa onları hızla tamamlayacağız. Söz verdiğimiz projelerimizin hayata geçirilmesinde bu Meclis´ten bir engelleme ve art niyet çıkacağına inanmıyorum. Zaten Ankara hizmet bekliyor ve bunlara ayıracak ne zamanımız ne de enerjimiz var. Ankara´ya hizmet yolundaki projelere ´kimin ne katkısı var, kim kötü niyetli davranıyor´ hepsi görüleceği için hiçbir üyemizin bu anlamda kendisini bu olumsuz imaja sürükleyeceğini ve Ankaralıların gözünde küçüleceğini tahmin etmiyorum. Oy verenle vermeyene götürülecek hizmet farklı olmayacak. Tüm Ankara´ya adil hizmet götüreceğiz. Yola çıkarken belediye başkanlığım esnasında tek rozetimin Türk bayrağı olacağını sık sık vurgulamıştım. Farklı partilerden seçilip buraya gelen sizlerin de ´o partili-bu partili´ ayırmadan aynı şekilde davranacağınızı samimiyetle düşünüyorum. Çünkü partizanlıktan uzak, adil hizmet bekleyen Ankara´mızın buna fazlasıyla ihtiyacı var. İnşallah bu şehri, el ele, kardeşçe ve dostça yöneteceğiz
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BAŞKAN YAVAŞ´TAN 23 NİSAN MESAJI
BAŞKAN YAVAŞ´TAN 23 NİSAN MESAJI
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş “23 Nisan, Türk Milleti´nin kalbi, vicdanı ve mevcudiyeti ile istiklalinin ve istikbal mücadelesinin sarsılmaz bir ifadesini temsil etmektedir”
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ´NDE GÖREV DEĞİŞİMİ
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ´NDE GÖREV DEĞİŞİMİ
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, daire başkanlıkları ve şube müdürlüklerine atamalar gerçekleştirmeye devam ediyor. Gerçekleşen son atamalar Büyükşehir Belediyesi´nin internet sitesinden duyuruldu.
BÜYÜKŞEHİR´DE SOSYAL DENGE TAZMİNATI…
BÜYÜKŞEHİR´DE SOSYAL DENGE TAZMİNATI…
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, seçim döneminde Büyükşehir Belediye çalışanlarına verdiği sözü tutmak ve Sosyal Denge Tazminatı konusunda artış yapılması konusunda ilk adımı attı.
Meclis”te AKP ve MHP´liler kavga çıkardı
Meclis”te AKP ve MHP´liler kavga çıkardı
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş halkı düşünerek şirketleri tasfiye edeceğini belirterek , "Bundan sonra mümkün olduğu kadar belediyenin ihalelerini belediye kendisi yapacak. Hiçbir şekilde işçi çıkarmadan o işçilerin devrini sağlayacağız." dedi. Yavaş´ın açıklamalarından sonra mecliste arbedeler yaşandı.
ASKİ´DEN ABONELERE TEKNOLOJİK KOLAYLIK…
ASKİ´DEN ABONELERE TEKNOLOJİK KOLAYLIK…
Aski Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen “aski akıllı telefon uygulaması” abonelerin işlemlerini hızlı şekilde yapmalarını sağlıyor
Büyükşehir Binası´nda Vatandaşlarla İlk Buluşma
Büyükşehir Binası´nda Vatandaşlarla İlk Buluşma
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, mazbatasını aldıktan sonra görevine başladı.Doç. Dr. Mustafa Tuna´dan görevi devralan Başkan Yavaş´ın ilk durağı eşi Nursen Yavaş ve kızlarıyla birlikte Anıtkabir oldu.
Başkan Gökçek´ten o iddialara cevap
Başkan Gökçek´ten o iddialara cevap
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan´ın iddialarına sosyal medya hesabından yaptığı yayınla cevap verdi.
Ankara Kalesi önü meydan düzenlemesi çalışmaları
Ankara Kalesi önü meydan düzenlemesi çalışmaları
Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından, “Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi” kapsamında yürütülen “Ankara Kalesi Önü Meydan Düzenlemesi” çalışmalarının, hava koşulları elverişli olduğu takdirde, 2 ay içinde tamamlanacağı bildirildi.
Çankırı Caddesi´ni kamulaştırıp pavyonları kaldıracağız
Çankırı Caddesi´ni kamulaştırıp pavyonları kaldıracağız
Sabaha karşı internet üzerinden yaptığı canlı yayınları sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ulus ile Dışkapı arasında yer alan Çankırı Caddesi´nin kamulaştırılarak, bölgedeki pavyonların kaldırılacağını açıkladı. Gökçek, Mamak, Altındağ ve Dikmen bölgelerinin metroya ihtiyaç duyduğunu söyledi.
Özel Halk Otobüsünde Tecavüze Uğrayan S. Dehşet Anlarını Anlattı
Özel Halk Otobüsünde Tecavüze Uğrayan S. Dehşet Anlarını Anlattı
Ankara´da özel halk otobüsünde tecavüze uğrayan 37 yaşındaki S., yaşadığı korku dolu anları anlattı. Talihsiz kadın "Yaşadığıma sevinemiyorum." dedi.
 Toplu taşıma ücretlerinde yeni düzenleme
Toplu taşıma ücretlerinde yeni düzenleme
Başkent´te toplu taşıma ücretlerinde yeniden düzenleme yapıldı. Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulunca belirlenen yeni toplu taşıma ücretleri, 15 Ocak Pazar gününden itibaren geçerli olacak.
Milyarlar Başkan´sız  Görüşüldü…
Milyarlar Başkan´sız Görüşüldü…
Belediye Başkanı Melih Gökçek´in katılmadığı Büyükşehir Belediye Meclisi, Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve EGO ile Çankaya Belediyesi´nin 2017 Mali Yılı bütçelerini oy birliğiyle kabul etti.
Meclisten ´Olumsuz´ kararı
Meclisten ´Olumsuz´ kararı
Büyükşehir Meclisi, Keçiören´de Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı´na ait 300 dönümlük arazide 2 emsalle 600 bin metrekarelik inşaat alanı öngören imar plan değişikliğiyle ilgili Çevre Bakanlığı´na ‘olumsuz görüş´ verilmesini kararlaştırdı.
CHP: Anıt ne oldu AK Parti: Tasarlanıyor
CHP: Anıt ne oldu AK Parti: Tasarlanıyor
Büyükşehir Meclisi´nin, kentteki terör saldırıları sonrası yapılmasını kararlaştırdığı ‘Kahramanlar Anıtı´ halen hayata geçmedi. Meclis´in 10 Ekim´deki gündem toplantısında CHP grubu, “Bir yıl geçti, anıtla ilgili herhangi bir gelişme oldu mu” diye sordu. AK Parti´li Ali İhsan Ölmez, “Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından anıtın tasarımı yürütülüyor” yanıtını verdi.
Bağımlıya çare olacak
Bağımlıya çare olacak
Büyükşehir Belediyesi´nin Ankara-Eskişehir karayolunun 50. kilometresinde bulunan Temelli´nin girişinde, göl kenarında 26 bin metrekarelik alanda yapımına başladığı dev tesiste, uyuşturucu bağımlıları sağlığına kavuşturulacak.
Büyükşehir Belediyesinden Haymana´ya Hizmet Atağı
Büyükşehir Belediyesinden Haymana´ya Hizmet Atağı
Ankara Büyükşehir Belediyesi haymana´da yatırımlara devam ediyor.
BÜYÜKŞEHİR´E İKİ ÖDÜL
BÜYÜKŞEHİR´E İKİ ÖDÜL
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Hayat İçin Su Derneği (HAYSU) tarafından iki ödüle layık görüldü.
BÜYÜKŞEHİR´DEN YENİ YAYA ÜST GEÇİTLERİ
BÜYÜKŞEHİR´DEN YENİ YAYA ÜST GEÇİTLERİ
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent´i bir yandan yeni cadde ve bulvarlarla donatırken, diğer taraftan ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda yayaların ulaşımı için yeni üst geçitler yapıyor.
ANTİK TİYATROYU  ÖRTEN SON YAPI DA YIKILDI
ANTİK TİYATROYU ÖRTEN SON YAPI DA YIKILDI
Ankara Büyükşehir Belediyesi´nin, Ulus Bent Deresi´nde tarihi 5 bin kişilik Roma Antik Tiyatro´yu ortaya çıkarma doğrultusundaki çalışmaları sürüyor.
BÜYÜKŞEHİR ZABITA´DAN MİNİBÜSLERE DENETİM…
BÜYÜKŞEHİR ZABITA´DAN MİNİBÜSLERE DENETİM…
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı tarafından minibüslere yönelik denetimler devam ederken, kaloriferlerini yakmayanlara da uyarılarda bulunuldu.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.

SADİ
Kutup ayıları saatte 40 kilometre hızla koşabilir ve 1,8 metre yükseğe sıçrayabilirler. İnsan vücudunda bulunan damarların uzunluğu yaklaşık 100 bin kilometredir. Okyanuslarda bulunan tuz miktarı, tüm kıtaları 150 metre derinlikte kaplayacak kadar fazladır. Bir salyangoz 3-4 yıl boyunca uyuyabilir; bu süre içinde besine ihtiyaç duymaz.

İlginç Bilgiler 6
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ