• Pazar 7 ° / -2 ° Bulutlu
  • Pazartesi 7 ° / -1 ° Fırtına
  • Salı 9 ° / 2 ° Bulutlu

CHP’li Ali Haydar Hakverdi Serkan Tumay’ın ölümüne dair iddiaları Genel Müdürüne sordu

TBMM Cezaevi komisyonu üyesi CHP’li Ali Haydar Hakverdi Kırıkkale cezaevinde hayatını kaybeden Serkan Tumay’ın ölümüne dair iddiaları Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürüne sordu.

18.10.2020 tarihinde hükümlü bulunduğu Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevinde yaşamını yitiren Serkan Tumay’ın ölümünün arkasından yaşanan gelişmelerin ve iddiaların çok vahim olduğu ve bir an önce açıklığa kavuşturulması gerektiğini dile getiren Hakverdi. “Bu doğrultuda kuruma bilgi edinme kanunu kapsamında yazılı olarak başvurumuzu yaptık. Ceza ve Tevkifevleri Genel müdürü bir an önce iddialara dair sorularımızı yanıtlamak ve olayı tüm ayrıntılarını kamuoyu ile paylaşmak zorundadır.” Dedi.

Ailenin iddiasına göre Tumay defalarca darp edilmiş.

Açıklamasına aile ile yaptığı görüşme ile devam eden Hakverdi; “Tumay’ın cesedine ait fotoğraflarda bir çok kesi ve darp izi görülmekte”. Ailesi ile yaptığımız görüşmede ağabey Hakan Tumay bizlere ; “Kardeşinin ölmeden önce cezaevinde can güvenliğinin olmadığını kendilerine ilettiğini ve daha önce de defalarca darp edildiğinikardeşinin cezaevinde darp edilerek öldürüldüğünü, vücudunun birçok yerinde darp izleri taşıdığını, kardeşinin ölmeden önce hastaneye gitmek istediğini yetkililere ilettiğini ama götürülmediğini" ifade etti.

Hakverdi, ailenin maktülün vücudundaki darp izlerini de fotoğrafla kayıt altına aldığını  “Serkan Tumay'ın  cezaevinde darp edilerek öldürüldüğü iddiası ile savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu” dile getirdi.

“Serkan Tumay’ın koğuş arkadaşı Hakan Ecevit 'in annesi ile yaptığı görüşmede Serkan Tumay’ın ağır şekilde darp edildiğini söylemiş.”

Cezaevinde hayatını kaybeden Serkan Tumay’ın ağabeyi Hakan Tumay’ın daha önce de darp iddiası ile resmi kurumlara başvurduğunu dile getiren Hakverdi; “Hakan Tumay 29.09.2020 tarihinde Manisa İnfaz Savcılığına başvurarak kardeşinin koğuş arkadaşının annesi ile yaptığı görüşme doğrultusunda kardeşinin hayatından şüphe ettiğini dile getirmiştir. Aynı dilekçede kardeşinin hastaneye sevki ve gerekli tedavisini yapılmasını talep ettiğini dile getirmiştir” dedi.

Sözlerine her hak ihlali, işkence ve kötü muamele iddiasının titizlikle incelenip aydınlatılmasının insanlık onuru ve açısından çok önemli olduğunu dile getiren Hakverdi; “Bu ölümle ilgili ailenin çok ciddi iddiaları var. Bu iddiaların bir an önce açıklığa kavuşması şeffaf ve etkili bir soruşturma ile aydınlatılması gerekmektedir. Bu en başta da Kurum yöneticileri ve Bakanlığa düşmektedir. Bu kapsamda sorularımıza bir an önce yanıt bekliyor ve konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.” dedi