BAŞKAN YAVAŞ İLÇE ZİYARETLERİNDE…

İABB’ye 21 yeni belediye katıldı

KONCUK GİK ÜYELİĞİNDEN İSTİFA ETTİ.

HALK EKMEK, GIDA ÜRETİMİNİN MERKEZİ OLACAK...

İnşaat Müteahhitleri Baki Çelen İle Devam Dedi

Ankara’nın Başkent oluşu Yenimahalle’de kutlandı

AKŞENER’DEN YAVAŞ’A ZİYARET

ANTİBİYOTİK DİRENCİ KANSERDEN FAZLA ÖLÜME YOL AÇACAK!

DÜNYANIN EN SAĞLIKLI ÜLKELERİNDE; TÜRKİYE 51.SIRADA

İKİ HASTANE DAHA TAŞINIYOR

Şehit Ömer Gülünay´ın adı sağlık merkezine verildi

Her 4 AIDS´liden 3´ünün haberi yok

ÇIRAY: “ÇOCUK SAĞLIĞINDA TASARRUF OLMAZ

Yenimahalle´de “Bağımlılıkla Mücadele” semineri

Akşener: Artık milletin iradesine saygı duymayı öğren

AK Parti'de teşkilatlarda büyük değişikliğe gidilecek

Karamollaoğlu: AKP miadını doldurdu

UÇAN KUŞA VERGİ VAR KAMUYA TASARRUF TEDBİRİ YOK

AKP'li milletvekili istifa etti

Karamollaoğlu Bu yapılırsa gün yüzü göremeyiz

Soçi Mutabakatı'nın milletimiz adına takipçisiyiz'

  • Salı 12 ° / 4 ° Güneşli
  • Çarşamba 12 ° / 3 ° Güneşli
  • Perşembe 11 ° / 3 ° Bulutlu

Ankara

12.11.2019

  • İMSAK 05:56
  • GÜNEŞ 07:22
  • ÖĞLE 12:38
  • İKİNDİ 15:18
  • AKŞAM 17:43
  • YATSI 19:04

CHP’li Yeşil, Yeni Vergiler alev topu gibi yağacak Vatandaşı yakacak.

CHP Ankara Milletvekili ve İçişleri komisyonu üyesi Nihat Yeşil, Meclis’e sunulan vergi taslağı ile Türkiye’de yaşayan her kesim için ayrı bir vergi yükü getirileceğini belirtti.

 ‘İnternetten lüks konuta, yüksek gelir elde eden ücretlilerden futbolcuya, hatta  hakemlere kadar geniş bir zümreye yeni  vergiler  yağacağınısöyledi..

CHP Milletvekili Nihat YEŞİL, Türkiye Büyük Milletmeclisine sunulan yeni vergi teklifi ile ilgili yaptığı  yazılı basın açıklamasında: ‘İktidarın önümüzdeki yıl yasal borçlanma  sınırın üzerine çıkarak 70 milyar lira ilave iç ve dış borç alacağını aktardı.

CHP‘li YEŞİL, AKP‘nin, vatandaşa hem yeni vergiler getiren hem de ülke borçlanmasını daha da artıran yeni bir vergi yasası  teklifi hazırladığını belirterek şöyle devam etti: “Nakit sıkıntısına düşen ekonomi yönetimi için adeta acil kaynak paketi görüntüsü veren bu  düzenlemeyle yüksek gelire, lüks konuta, döviz mevduatı olana, çok kazanan hakem ve sporculara, tatil yapanlara adeta vergi yağdırılacak. Türkiye, tarihinde olmadığı kadar iç ve dış piyasadan yeni borçlanmalara gidecek. AKP'li milletvekilleri tarafından hazırlanan ve bir süredir kamuoyunda tartışılan kapsamlı vergi yasa teklifi TBMM'ye sunuldu. Yüklü borçlanma maddeleriyle ekonomi yönetiminin içine düştüğü acil kaynak ihtiyacını da gözler önüne seren bu vahim teklifle, daha önce vergi mevzuatımızda olmayan Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi gibi yeni vergiler ihdas ediliyor. Tek işverenden maaş alan ücretlilerle hakem ve sporcular dahil bir çok gelir vergisi mükellefine de ilk kez beyanname verme zorunluluğu getirilecek”

Gelir Vergisi Dilimine Yüzde 40‘lık Yeni Oran Eklenecek

CHP Ankara Milletvekili Nihat YEŞİL; Yeni düzenlemelerle yıllardır yüzde 15-20-27-30 ve 35 oranlarında uygulanan gelir vergisi dilimine ilk kez yüzde 40'lık yeni oranın ekleneceğine işaret ederek şöyle devam etti:

“Yıllık brüt geliri 500 bin lirayı aşanlar yasa çıktıktan sonra yüzde 35 yerine yüzde 40 oranında gelir vergisi ödeyecekler.Bunun üzerine de yıllık gelir vergisi beyannamesi verip gelirlerini Maliye'ye bildirecekler. Hazırlanan ilk taslakta yüzde 35'ten sonra yüzde 39-43 ve 45 şeklinde 3 ayrı dilimin eklenmesi öngörülmüştü. Ancak tepkiler üzerine yüzde 40'lık oranda karar kılındı.”

70 Milyarlık Ek Borçlanma

2020 bütçe yasa teklifine göre Hazinenin önümüzdeki yıl en fazla 140 milyar 56 milyon liralık iç ve dış borçlanma yapabileceğini söyleyen, CHP’li YEŞİL: “ İhtiyaç duyulması halinde 7 milyar 2 milyon TL, bunun da yetmemesi halinde ikinci bir 7 milyar 2 milyon lira ek borçlanma yapabilecekler. Böylece Hazine toplamda 154 milyar lira borçlanacak. Yeni teklifin yasalaşması halinde 70 milyar liralık yeni bir borçlanma daha yapılacak ve toplam borçlanmamız 224 milyar lirayı aşmış olacak. Diye konuştu.

Yerli Turist Mağdur olacak

CHP Ankara Milletvekili ve İçişleri komisyonu üyesi Nihat Yeşil,yeni vergi düzenlemesiyle, yerli turistin yanacağına işaret ederek: “Yaz başında binde 7,5 turizm katkı payı yükü getirilen turizme şimdi de hasılatın yüzde 2'si oranında konaklama vergisi getiriliyor. Konaklama vergisi önümüzdeki yıl geçiş amacıyla yüzde 1 uygulanacak. Turizm tesislerine getirilen katkı payı ve yeni gelecek konaklama vergisi otel fiyatlarına yansıyacak. Ancak otel zammı yabancı turistleri değil daha çok yerli turistleri mağdur edecek. Çünkü yabancı turistlerin konaklama bedelleri yurt dışındaki acentelere paket fiyat olarak bildiriliyor. Rekabet yoğun olduğu için yeni vergiler paket fiyatlara doğrudan yansıtılamıyor. Ancak oteller işçi, memur, esnaf, emekli, dar, orta ve yüksek gelirli vatandaşlardan oluşan yerli turistlerimiztatile çıktıklarında  bu yeni vergiler otel fiyatına eklenip fatura yerli turistimize kesilecek. Dolayısıyla yerli turistin tatil masrafları artmış olacak.”Diye ifade etti.

Ev Alan da, Satan da Yandı.

Yeni vergi yasa taslağıyla ayrıca konut, işyeri, arsa gibi gayrimenkullerin alınıp satılması sırasında harç hesaplanırken satıcının beyan ettiği düşük değer değil, devletin belirlediği gerçek değerin esas alınacağını Anlatan CHP‘li Yeşil: “ Yeni düzenlemeyle gayrimenkul devir işlemlerinde artık satıcının beyanı yerine Tapu Genel Müdürlüğünce belirlenecek taşınmaz değerleri esas alınacak. Tapu Genel Müdürlüğü, konutların gerçek değerlerini belirleyeceği için ödenecek tapu harcının 3-4 kat artacağını da sözlerine ekledi.