Anahtar Kelimeler: ÇIRAY ARTIK GAYRİMEŞRUDUR

Hukuk ve adaletin olmadığı yerde ilk kaybolan değer iş ahlakıdır

BAŞKAN YAVAŞ İLÇE ZİYARETLERİNDE…

İABB’ye 21 yeni belediye katıldı

KONCUK GİK ÜYELİĞİNDEN İSTİFA ETTİ.

HALK EKMEK, GIDA ÜRETİMİNİN MERKEZİ OLACAK...

İnşaat Müteahhitleri Baki Çelen İle Devam Dedi

Ankara’nın Başkent oluşu Yenimahalle’de kutlandı

ANTİBİYOTİK DİRENCİ KANSERDEN FAZLA ÖLÜME YOL AÇACAK!

DÜNYANIN EN SAĞLIKLI ÜLKELERİNDE; TÜRKİYE 51.SIRADA

İKİ HASTANE DAHA TAŞINIYOR

Şehit Ömer Gülünay´ın adı sağlık merkezine verildi

Her 4 AIDS´liden 3´ünün haberi yok

ÇIRAY: “ÇOCUK SAĞLIĞINDA TASARRUF OLMAZ

Yenimahalle´de “Bağımlılıkla Mücadele” semineri

AĞIRALİOĞLU; PEMBE TABLOLARA İTİBAR ETMİYORUZ.

Akşener: Artık milletin iradesine saygı duymayı öğren

AK Parti'de teşkilatlarda büyük değişikliğe gidilecek

Karamollaoğlu: AKP miadını doldurdu

UÇAN KUŞA VERGİ VAR KAMUYA TASARRUF TEDBİRİ YOK

AKP'li milletvekili istifa etti

Karamollaoğlu Bu yapılırsa gün yüzü göremeyiz

  • Cuma 12 ° / 5 ° Parçalı bulutlu
  • Cumartesi 11 ° / 2 ° Güneşli
  • Pazar 10 ° / 0 ° Güneşli

Ankara

15.11.2019

  • İMSAK 05:59
  • GÜNEŞ 07:26
  • ÖĞLE 12:38
  • İKİNDİ 15:16
  • AKŞAM 17:40
  • YATSI 19:02

ÇIRAY; “YSK ARTIK GAYRİMEŞRUDUR”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, YSK´nın iptal kararının ardından çok çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Karar sonrası, uzun süre ciddi ciddi seçimleri boykot etmeyi konuştuklarını aktaran Çıray, "Ama sonunda sandıklara gitmeyerek değil, sa

DW Türkçe´nin canlı yayınına katılan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. İYİ Parti olarak YSK´nın kararını değerlendirdiklerini, çok ciddi olarak "yenilenecek seçimlere girip girmemeyi tartıştıklarını" aktaran Çıray, fakat İstanbul kamuoyunun ve meydanların Ekrem İmamoğlu´na teveccühü ile hukukun üstünlüğünün ortadan kalkmasına karşı oluşan milli şuur nedeniyle bundan vazgeçtiklerini anlattı. Çıray, "Sandıklara gitmeyerek değil sandıkları patlatarak reaksiyonumuzu ortaya koyacağız" dedi.

Son Seçim Vurgusu

Türkiye demokrasisinin bu kararla büyük yara aldığını vurgulayan Çıray, "Demokrasinin sonuna mı gelindi tartışmaları yapılıyor. Sandıksal demokrasiyi korumak açısından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu meşru zemini son defa değerlendirmeleri gerekiyor. Aksi halde Türkiye´de seçimli demokrasi sona erecek" diye konuştu.

Tünelin Ucuna Kaya Koydular

Çıray, şöyle devam etti: "Biz demokrasi mücadelesi veriyoruz. İmamoğlu´nun seçilmesi ile tünelin ucundaki ışık görülmüştü. Biri geldi o tünelin ucuna bir kaya koydu. Şimdi biz o tünelin ucundaki kayayı kaldırıp Türk milletini ışığa ve demokrasiye kavuşturmakla görevliyiz. Ve bunu yaparken de kimsenin burnu kanamadan yapmak zorundayız. Sağ salim oraya götürmek zorundayız. Hiç şüphesiz bu YSK artık gayrimeşrudur. YSK derhal görevini bırakmalıdır."

Vicdanlarda Birlik Olduk

YSK´nın referandumda da "tam kanunsuzluk" yaptığını, dolayısıyla aldıkları kararın sürpriz olmadığını kaydeden Çıray, "Türkiye ne yazık ki yıkılmakta olan bir devlet görüntüsü veriyor. Türkiye´nin tüm kurumlarına sesleniyorum; Türkiye hepimizin. Ama öte yandan Türkiye bugün seçim sonuçlarının iptali ile bir büyük birlik havası da yakaladı. Vicdanlarda birlik ortaya çıktı. Vicdan birliği ortaya çıktı. Doğu ve Güneydoğu´daki vatandaşlarımız bu tür haksızlıkların her zaman sadece kendilerine yapıldığı düşünürlerken (özellikle son KHK´larda da benzeri bir durum olmuştu) şimdi Doğu´su ile Batı´sı ile Türk milletinin tamamı gördü ki hukuksuzluk varsa her yerde olabiliyor. Ve koskaca İstanbul BB´nin,  bir devlet büyüklüğünde kentin seçimleri hukuksuz şekilde iptal ediliyor. Bu vicdanları kanattı. Halk değimiyle bu şerden bir hayır çıkacak. Tekrar birlik içinde yaşayan bir millet oluğunu hatırlamış olacağız" diye konuştu.

Saadet Partisi Tabanına Yönelik Çok Çarpıcı Bir Operasyon İddiası
Aytun Çıray, İstanbul seçiminin kilit partilerinden Saadet Partisi tabanıyla ilgili çarpıcı bir iddiayı da ortaya attı. Yaklaşık 20 gün önce kendisine bazı AK Partili bazı siyasetçiler tarafından bir bilgi ulaştırıldığını aktaran Çıray, "İstanbul´da olası yeni bir seçim için sayın Temel Karamollaoğlu´nun altını boşaltma operasyonu çalışması yaptıkları bilgisi geldi. Yani sayın Karamollaoğlu ile SP tabanının arasını bozmaya çalışıyorlardı. (Bu seçimde SP´nin aldığı 100 bin oyu nasıl AK Partili adaya çeviririz) diye bir strateji yürütüldüğünün bilgisi bana geldi." dedi. Çıray, Karamollaoğlu´ndan da övgüyle bahsederken, "Sayın Temel Karamollaoğlu´nu ilkeli siyaseti dolayısıyla kutluyorum. Rahmet Necmettin Erbakan´dan aldığı milli ve demokrat olma vasfını korudu. Bundan sonra da koruyacağını umuyorum" diye konuştu.

Sezer´e Çağrı

Abdullah Gül´ün çıkışını "gecikmiş" olarak değerlendiren İYİ Partili Çıray, "Ama Türkiye´de yaşayan bir cumhurbaşkanı daha var. Doğrusu ben de onun ne düşündüğünü merak ediyorum. Türkiye´nin büyük hadiseleri yanında bugüne kadar yönlendirici, yön verici bir açıklamasını duymadım. Evet, Ahmet Necdet Sezer´i kast ediyorum. Bugün konuşmayacaksanız ne zaman konuşacaksınız. Bu millete borcunuz var. Bu millet sizi Cumhurbaşkanı olarak saygıyla, sevgiyle, başının üzerinde taşıdı. Ve sözünüzün bir ağırlığı var. Bu ağırlığı bugün kullanmayacaksınız ne zaman kullanacaksınız. Doğrusu ben sayın Sezer´den bir açıklama beklerdim. Eğer bugün sağ olsaydı sayın Demirel´den böyle bir açıklama görürdük. Türkiye böyle bir noktaya gelmezdi" ifadelerini kullandı.

Sine-i Millet Çıkışı

Çıray, kamuoyunda dillendirilen "sine-i millete gitmek" konusunun anımsatılması üzerine, "Millet ne istiyorsa onu yapmak doğru. Millet, sine-i millet işaretini bize vermedi. Eğer milletten onay olmadan milletin sinesine giderseniz, o sineden dönemeyebilirsiniz... Bu millet büyük millet. Daima içinden birilerini çıkarıyor. Bir çare olarak ortaya koyuyor. Ekrem İmamoğlu´nu Beylikdüzü´nde iken kimse tanımazdı, bakın şimdi milyonlar biliyor" dedi.

Çıray, ancak oyuncular ve sanatçıların açıklamalarını önemsediğini vurguladı. Sanat camiasından gelen tepkileri "Sabır testisi doldu" şeklinde değerlendiren Çıray," Bu seçim demokrasi açısından endişelerin son damlasıdır. Bu damla testiyi taşırdı. Bütün demokratlar, aklı başında insanlar, sanatçılar tavrını ortaya koydu. Türk milleti adına teşekkür ediyoruz. Geçmişi bilmem, bugün herkes yapması gerekeni yapıyor" dedi.