Hukuk ve adaletin olmadığı yerde ilk kaybolan değer iş ahlakıdır

BAŞKAN YAVAŞ İLÇE ZİYARETLERİNDE…

İABB’ye 21 yeni belediye katıldı

KONCUK GİK ÜYELİĞİNDEN İSTİFA ETTİ.

HALK EKMEK, GIDA ÜRETİMİNİN MERKEZİ OLACAK...

İnşaat Müteahhitleri Baki Çelen İle Devam Dedi

Ankara’nın Başkent oluşu Yenimahalle’de kutlandı

ANTİBİYOTİK DİRENCİ KANSERDEN FAZLA ÖLÜME YOL AÇACAK!

DÜNYANIN EN SAĞLIKLI ÜLKELERİNDE; TÜRKİYE 51.SIRADA

İKİ HASTANE DAHA TAŞINIYOR

Şehit Ömer Gülünay´ın adı sağlık merkezine verildi

Her 4 AIDS´liden 3´ünün haberi yok

ÇIRAY: “ÇOCUK SAĞLIĞINDA TASARRUF OLMAZ

Yenimahalle´de “Bağımlılıkla Mücadele” semineri

Akşener: Artık milletin iradesine saygı duymayı öğren

AK Parti'de teşkilatlarda büyük değişikliğe gidilecek

Karamollaoğlu: AKP miadını doldurdu

UÇAN KUŞA VERGİ VAR KAMUYA TASARRUF TEDBİRİ YOK

AKP'li milletvekili istifa etti

Karamollaoğlu Bu yapılırsa gün yüzü göremeyiz

Soçi Mutabakatı'nın milletimiz adına takipçisiyiz'

  • Çarşamba 12 ° / 3 ° Güneşli
  • Perşembe 11 ° / 3 ° Bulutlu
  • Cuma 12 ° / 5 ° Parçalı bulutlu

Ankara

13.11.2019

  • İMSAK 05:57
  • GÜNEŞ 07:24
  • ÖĞLE 12:38
  • İKİNDİ 15:18
  • AKŞAM 17:42
  • YATSI 19:03

CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI´NA GİTMEYİ KABUL ETMEYEN AKADEMİSYEN İÇİN ODTÜ REKTÖRLÜĞÜ BAKIN NE YAPTI

ODTÜ Rektörlüğü, TÜBİTAK Teşvik Ödülü´ne aday gösterilen akademisyen Mehmet Somel´den ödülü kazanırsa Cumhurbaşkanlığı Sarayı´na gideceğinin teminatını vermesini istedi. Pazarlığı reddeden Somel´in dosyası ODTÜ Rektörü Verşan Kök tarafından imzalanmadı.

ODTÜ Rektörlüğü, TÜBİTAK Teşvik Ödülü´ne başvuran akademisyen Mehmet Somel´e dosyasını teslim ettikten bir gün sonra, ödülü kazandığı takdirde Cumhurbaşkanlığı Sarayı´na gideceğinin teminatını vermezse, dosyasının TÜBİTAK´a iletilmeyeceğini bildirdi. Bu pazarlığı yanlış bulduğunu ve böyle bir teminat vermeyeceğini belirten Somel´in dosyası Rektör Verşan Kök tarafından imzalanmadı.

Konuyla ilgili Eğitim Sen Ankara 5 Nolu Üniversiteler Şubesi açıklama yaptı.

"ODTÜ´DEKİ ÖZGÜR FİKİR ORTAMINI..."

SoL´da yer alan habere göre, Somel´in adaylığının Üniversite Senatosu tarafından onaylandığı ancak dosyasının Rektör tarafından imzalanmadığı belirtilen açıklamada, “Rektörlüğün bilimin ve üniversiter değerlerin yerine baskı ve zorla ODTÜ bileşenlerini yıldırmaya çalışması yeni değildir" denildi. ODTÜ yönetiminin önce çeşitli usulsüzlüklerle ve kadrolaşmayla ünlendiği belirtilen açıklamada, yönetimin daha sonra soruşturmalarla, öğrenci ve emekçilerin örgütlü faaliyetlerini kısıtlamakla, öğrenci topluluğu kapatmakla, Kredi Yurtlar Kurumu ile protokol imzalayıp ODTÜ arazisine tüm ODTÜ kamuoyundan gizli bir biçimde devretmekle ve Rektörün hoşlanmadığı fikirleri beyan eden akademisyenlere karşı kişisel husumet geliştirilmesi ve artan mobbing ile anılır olduğuna işaret edildi.

Açıklamada, ODTÜ yönetiminin, Flormar dayanışma etkinliğine izin vermediği, öğrenci topluluklarının kapatıldığı, evrimle ilgili konferansın iptal edildiği ve akademik takvimin Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın ziyareti nedeniyle değiştirildiği vurgulandı.

Açıklamada “Rektör Verşan Kök ve yönetimi ODTÜ´deki özgür fikir ortamını sermayedarların ve siyasi iktidarın çıkarları için feda etme görevini üstlenmiştir” denilerek şu ifadelere yer verildi:

“Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak ODTÜ Yönetimine üniversitelerin sıradan devlet daireleri olmadıklarını, siyasi iktidarla kurduğu ilişki açısından kurumsal özerkliği; kurumun içerisinde yer alanların iktidarla kurdukları ilişki açısından ‘özgürlüğü´; bir üretken güç olarak bilgiyi ve bilgi üretimini denetlemeyi değil, onu üreten güçlerin geliştirilmesini ve çeşitlenmesini, ‘öğrenenin´den ‘öğreten´ine kadar, herkesin bilginin üretiminin ortak özneleri olmaları açısından eşitliği savunan kurumlar olması gerektiğini hatırlatıyor, ODTÜ yönetimini uluslararası anlaşmalarla garanti altına alınmış olan ve Ortak Yaşam İlkelerimizde belirttiğimiz hak ve özgurlüklerimizi çiğnememesi yönünde uyarıyoruz.

Üyemiz şahsında doğrudan ya da dolaylı olarak yönetimin ayrımcılığına, keyfi uygulamalarına ve mobbinge maruz kalan tüm üniversite çalışanlarının yanında olduğumuzu beyan ediyor, tüm üniversite bileşenlerini insan toplum ve doğa yararına üniversite için fiili, hukuki ve meşru mücadeleye omuz vermeye çağırıyoruz.”

Haber: Odatv.com