Faize karşıyız diyenler 15 yılda toplam 157 milyar dolar dış borç faizi ödedi
Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, yaptığı yazılı açıklamada ekonomi hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Tarih: 8.3.2019 19:46:51

Uysal, yaptığı değerlendirmede AKP iktidarı döneminde ülkemizin dış borcunun 3 kattan fazla arttığına dikkat çekerek şunları kaydetti:

 “Hesapsızca borçlandık”

“AKP Genel Başkanı Erdoğan ve AKP yetkilileri sık sık meydanlarda “IMF´ye borcu kapattık” dese de AKP iktidarı döneminde ülkemiz dış borcu 3 kattan fazla arttı.

Türkiye, son 15 yıldır küresel piyasadaki faizlerin düşük düzeyde olması sayesinde, hesapsızca borçlandı. Yapılan bu borçlanma ile iktidarın şovuna dönüşen mega projeler finanse edildi.

2018 yılı itibariyle küresel piyasalarda yükselen faizler sonucunda ise, Türkiye ekonomik bir krize girdi. Borcunu ödeyebilmek için daha fazla borçlanmak zorunda kalan Türkiye, bu nedenle yüksek faizlere de katlanmak zorunda kalıyor.

“16 yılın en yüksek borç oranına ulaştık”

2002 yılında 129,6 milyar dolar olan Türkiye´nin dış borcu, 2018 yılı sonu itibariyle 448,4 milyar dolara yükseldi.Öte yandan dış borcun milli gelire oranı ise yeniden AKP´nin iktidara geldiği 2002 yılındaki seviyesine kadar yükseldi.2002´de toplam dış borcun milli gelire oranı yüzde 54,8 iken, 2018 yılında son 16 yılın en yüksek dış borç oranı olan yüzde 53,8 ile 2002 yılındaki oranına dayandı. 

“Borcu borçla kapatıyoruz”

2002 yılında özel sektörün dış borcu 43 milyar dolar iken 2018 yılı sonunda borç 7 kat artarak 305 milyar doları buldu. Öte yandan 2002 yılında Türkiye´nin dış borcunun yüzde 33´ü özel kesimin üzerinde iken, bugün dış borcun yüzde 68´i özel kesimin üzerine yüklenmiş durumda. Buna karşılık dolar cinsinden borcu 305 milyara çıkan özel kesim ne yazık ki dolardaki yükselmeye karşı aşırı derecede duyarlı hale geldi.

Dolar kurundaki her 1 kuruş artış, kamu ve özel kesimin toplam dış borcunu 4,4 milyar TL artıyor. Öte yandan doların TL karşısında sürekli dalgalanması ve gelecek belirsizlikleri ise Türkiye´nin ülke riskini katlıyor. Bu yüzden yeni borç bulabilmek için daha yüksek faizle ve daha fazla borçlanıyor.

“Ülke risk pirimi artıyor”

Hazine´nin TCMB kâr payını avans olarak Ocak 2019 ayında önden alması, seçim ekonomisi, toplam borç yükü gibi güveni zedeleyen göstergeler nedeniyle ülke risk primi (CDS) giderek artıyor.Yabancı yatırımcılar ülke riskinin artması nedeniyle Türkiye´ye borç vermek için son derece yüksek faizler talep ediyorlar.2018´de finansal bunalım çıpası olan 300´ün üzerine çıkan CDS primi ağustos ayında 451 puan ile zirve görmüştü. Bugün ise 306,7 risk primi ile Türkiye kendi ligindeki ülkeler arasında başı çekiyor.

 Benzer ülkelerde CDS primleri ise sırasıyla, Arjantin´de 645,8, Yunanistan´da 373,1, İtalya´da 212,5, Güney Afrika´da 175,1, Brezilya´da 153,2, Rusya´da 125, Endonezya´da 103,8 ve İspanya´da 68,1 seviyesindedir. Bu da bize yabancı yatırımcı gözüyle Türkiye´de riskinin yüksek olduğunu gösteriyor. 

“2019 yılında Hazine en iyi ihtimalle 107 milyar TL faiz ödemesi yapacak”

Ülke riski arttıkça Hazinenin faiz yükü de artıyor. Hazine´nin borç ödeme takvimine göre 2019 yılında Hazine en iyi ihtimalle 107 milyar TL faiz ödemesi yapacak. Bu tutar ise, bir mukayese yapmak gerekirse, işsizlik maaşı ödemelerinin 25 katı, tüm üniversitelerin aldığı toplam ödeneğin 3,5 katı, Türkiye´deki tüm taşıtlardan toplanan MTV´nin 6,5 katı ve sigaradan alınan ÖTV´nin 2,5 katı seviyesindir. 
 

“Faize karşıyız diyenler 15 yılda toplam 157 milyar dolar dış borç faizi ödedi”

AKP İktidarının ilk yıllarında dış borç faizleri için dışarıya yapılan ödemeler 4-5 milyar dolar seviyesinde iken, 2007 yılında 11 milyar dolar, 2008´de ise 12 milyar dolar seviyesine yaklaşmıştır. Küresel Kriz sonrasında 8-9 milyar dolar sevilerine düşmüş ise de ardından 2016 yılında başlayan yükselme eğilimi geçen yıl itibariyle 13,7 milyar dolara ulaşarak tarihi rekor kırdı.Aslında sıcak para yatırımcılarına ödediğimiz faiz bu kadar da değil. Belli varsayımlarla yapılan çok kaba hesaplar bile, Devlet İç Borçlanma Senetlerine (DİBS) para yatıran yabancıların elde ettikleri yıllık faiz ödemelerinin son yıllarda, 2-3 milyar dolar arasında değiştiğini gösteriyor. Bunları da eklerseniz yıllık dış borç faiz ödemeleri 15 milyar dolar seviyelerini aşıyor. Böylece, son 15 yılda ödenen toplam dış borç faizi 157 milyar dolara yaklaştı.TCMB´nin dış borçlar için faiz ödeme verilerini esas alsak bile, yıllık 13,7 milyar dolarla devlet kaç adet köprü, havalimanı, fabrika, okul, hastane vs. daha yapılabilirdi, bunu kolayca hesaplayabiliriz.  

 Her gün “IMF´ye borcu kapattık” diye övünenlerin bugün Türkiye ekonomisini getirdikleri nokta maalesef işte budur.”
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YANDAŞ TV´LERİN UTANÇ TABLOSU
YANDAŞ TV´LERİN UTANÇ TABLOSU
Muhalefet partilerine beşte bir oranında yer veriliyor, aynı süreler içinde de aleyhte yayınlar yapılıyor. Araştırmayı yaptıran RTÜK üyesi ismet Demirdöğen bu uygulamayı sert dille eleştirdi.
KILIÇDAROĞLU İÇİN İDAM ÇAĞRISI YAPAN, AKİT TV ANKARA HABER MÜDÜRÜNE SORUŞTURMA
KILIÇDAROĞLU İÇİN İDAM ÇAĞRISI YAPAN, AKİT TV ANKARA HABER MÜDÜRÜNE SORUŞTURMA
“Türk kamuoyu Kılıçdaroğlu gibi bazı isimlerin idam edilmesini bekliyor” diyen Akit TV Ankara Haber Müdürü Mehmet Özmen hakkında tehdit suçundan soruşturma başlatıldı.
MANSUR YAVAŞ´IN AVUKATINDAN AÇIKLAMA
MANSUR YAVAŞ´IN AVUKATINDAN AÇIKLAMA
KAMUOYUNA DUYURU
Ömer Çelik´in kuzenine FETÖ gözaltısı!
Ömer Çelik´in kuzenine FETÖ gözaltısı!
FETÖ´nün 2010´daki komiserlik sınavı sorularını çalmasına ilişkin düzenlenen operasyonda AKP Sözcüsü Ömer Çelik´in dayısının oğlu komiser Ömer Öztopal ve eşi de gözaltına alındı. Kaynak Yeniçağ: Ömer Çelik´in kuzenine FETÖ gözaltısı!
ERDOĞAN´IN MİTİNGİNDE YOKLAMA DAYATMASI
ERDOĞAN´IN MİTİNGİNDE YOKLAMA DAYATMASI
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan´ın Ankara Gölbaşı´ndaki seçim mitingi için Ankara Büyükşehir Belediyesi, personelini ve araçlarını seferber etti. Personelin mitinge katılımını zorunlu tutmak için listelere imza attırıldı.
MANSUR YAVAŞ DAVASINDA YENİ GELİŞME: AVUKAT ÇEKİLDİ!
MANSUR YAVAŞ DAVASINDA YENİ GELİŞME: AVUKAT ÇEKİLDİ!
Millet İttifakı Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Mansur Yavaş hakkında hazırlanan iddianamede, davacı Necmettin Kesgin´in avukatı Levent Ekmen davadan çekildi.
Mansur Yavaş´tan o iddialara çok sert cevap
Mansur Yavaş´tan o iddialara çok sert cevap
Hakkında hazırlanan iddianameye ilişkin “Cumhuriyet tarihinin en çirkin kumpası” diyen Mansur Yavaş, iddiaları ortaya atan kişinin, “Yüzde 80 şizofren olduğunu, belgede sahtecilikten hapis cezası aldığını ve çocuk istismarından yargılandığını” söyledi. Kaynak Yeniçağ: Mansur Yavaş´tan o iddialara çok sert cevap
UYSAL, YENİDEN DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI SEÇİLDİ
UYSAL, YENİDEN DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI SEÇİLDİ
Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Demokrat Parti´nin 13.Olağan Büyük Kongresi ve Aday Tanıtım Toplantısında; “Memlekete umut olan Kırat, koşuyor yine…” mesajını paylaştı.
YSK´DAN FLAŞ OY PUSULASI KARARI!
YSK´DAN FLAŞ OY PUSULASI KARARI!
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, “Suistimaller Yapılabilmesi İçin Elverişli Zemin Oluşturacak”
AKŞENER; “ERDOĞAN MİLLETİN YARISINA HAKARET EDİYOR”
AKŞENER; “ERDOĞAN MİLLETİN YARISINA HAKARET EDİYOR”
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan´ın, Cumhur İttifakı-Zillet ittifakı karşılaştırmalı tweet´ine “Türk devlet geleneğinden biliriz ki; Cumhurbaşkanı milletine hakaret etmez. Bu ayıptır, yanlıştır" diyerek tepki gösterdi
YAVAŞ “SANKİ YASALARA UYMAK SUÇMUŞ GİBİ GÖSTERİLİYOR”
YAVAŞ “SANKİ YASALARA UYMAK SUÇMUŞ GİBİ GÖSTERİLİYOR”
Millet İttifakı adına CHP tarafından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı´na aday gösterilen Mansur Yavaş, tanıtım afişlerinde parti amblemi kullanmadığına dair eleştirilere "Parti amblemini kullanabilmemiz için seçime 30 gün kalması gerekiyor. Yasa gereği parti amblemini kullanmamamızdan anlam çıkarılmasını da anlayamıyorum" dedi.
ÖZHASEKİ; “ADAM DEĞİL ONLAR”
ÖZHASEKİ; “ADAM DEĞİL ONLAR”
Bala ilçesinde seçim mitingine katılan Cumhur İttifakı Adayı Mehmet Özhaseki, Bir yerel gazetecinin, Ankara Büyükşehir Belediyesi´nin hazırladığı 2023-2038 mastır planında Bala nüfusunun 7 bin 502 olarak öngörüldüğünü hatırlatması üzerine “Hangi mastır plan, kim ne yazmış, 33 bin nüfuslu yerde gelip de ´7 bin nüfuslu´ diyerek komik, komik şeyler de yapmasınlar lütfen. Kim yapıyorsa onu, o hiç umurumuzda değil, adam değil onlar" dedi.
ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ ARAZİSİNDE SON 2 AY İÇİNDE, 1 MİLYON METREKARE DAHA İMARA AÇILDI
ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ ARAZİSİNDE SON 2 AY İÇİNDE, 1 MİLYON METREKARE DAHA İMARA AÇILDI
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “AOÇ kanunsuzca talan ediliyor. Plan değişikliklerini yargıya taşıyoruz. AOÇ alanları özgürleşene kadar mücadele edeceğiz” dedi.
ÖZHASEKİ: “ÇAY DAĞITIRIM´ DİYORSANIZ, ALLAH YARDIM ETSİN BU ŞEHRE”
ÖZHASEKİ: “ÇAY DAĞITIRIM´ DİYORSANIZ, ALLAH YARDIM ETSİN BU ŞEHRE”
AKP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, "Süt veririm, sabah da çay dağıtırım, paraları da şöyle düşürürüm, burayı da böyle keserim´ diyorsanız, Allah yardım etsin bu şehre. Bu sadece popülizm, halkı kandırmak olur" dedi.
ŞENTOP “BAHÇELİ´NİN BEKA SORUNU VAR"
ŞENTOP “BAHÇELİ´NİN BEKA SORUNU VAR"
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´nin "Destekleyeceğiz" diyerek seçilmesini sağladığı AKP´nin Yeni Meclis Başkanı Mustafa Şentop´un, Bahçeli ve MHP için yaptığı sert eleştiriler tekrar gündeme geldi.
ÖZHASEKİ: "TERÖR SİLAHLA ÇÖZÜLMEZ, PKK´LILAR GERİLLADIR"
ÖZHASEKİ: "TERÖR SİLAHLA ÇÖZÜLMEZ, PKK´LILAR GERİLLADIR"
Muhalefeti terörle işbirliği yapmakla suçlayan AKP ve MHP´nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki´nin PKK´lı teröristler için "gerilla" ifadesini kullandığı ve askeri operasyonları eleştirdiği görüntüler ortaya çıktı.
CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI´NA GİTMEYİ KABUL ETMEYEN AKADEMİSYEN İÇİN ODTÜ REKTÖRLÜĞÜ BAKIN NE YAPTI
CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI´NA GİTMEYİ KABUL ETMEYEN AKADEMİSYEN İÇİN ODTÜ REKTÖRLÜĞÜ BAKIN NE YAPTI
ODTÜ Rektörlüğü, TÜBİTAK Teşvik Ödülü´ne aday gösterilen akademisyen Mehmet Somel´den ödülü kazanırsa Cumhurbaşkanlığı Sarayı´na gideceğinin teminatını vermesini istedi. Pazarlığı reddeden Somel´in dosyası ODTÜ Rektörü Verşan Kök tarafından imzalanmadı.
MANSUR YAVAŞ, POLLMARK´IN SON ANKETİNE GÖRE ANKARA´DA 10 PUAN ÖNDE
MANSUR YAVAŞ, POLLMARK´IN SON ANKETİNE GÖRE ANKARA´DA 10 PUAN ÖNDE
31 Mart yerel seçimlerine az bir süre kala araştırma şirketleri anketlerini açıklamaya devam ediyor.
TÜRKİYE´DE İŞSİZLİK MAAŞI ALANLARIN SAYISI 6 AYDA YÜZDE 53 ARTTI, 654 BİN KİŞİYE ULAŞTI
TÜRKİYE´DE İŞSİZLİK MAAŞI ALANLARIN SAYISI 6 AYDA YÜZDE 53 ARTTI, 654 BİN KİŞİYE ULAŞTI
İŞKUR verilerine göre Ocak 2019´da 653 bin 925 kişi kamuoyunda işsizlik maaşı olarak bilinen işsizlik ödeneğinden yararlandı. Bu sayı Aralık 2018´de 577 bin 54 kişi idi. Bir aydaki artış yüzde 13´e karşılık geliyor.
AKŞENER, BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARININ TANITIM TOPLANTISINDA SEÇİM BEYANNAMESİNİ AÇIKLADI
AKŞENER, BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARININ TANITIM TOPLANTISINDA SEÇİM BEYANNAMESİNİ AÇIKLADI
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yerel seçimlere dair seçim beyannamesini açıklarken, ülke gündemine dair yaptığı konuşmasında; “…Türk Milleti beka meselesini Sakarya´da Dumlupınar´da çözdü. Bunların beka dedikleri koltuklarının bekasıdır.” dedi.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Dağlar nice yüksek ise,yol onun üstünden geçer.

Yunus Emre
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ