HACI AYSU; “KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM”
Millet İttifakı adına CHP Haymana Belediye Başkan Adayı olan Hacı Aysu; “2014´ten beri bu basiretsiz yönetim yüzünden Haymana dibe vurmuş durumda. Başarılı olmuş olsalardı Haymanalı vatandaşlar şu anda Hacı Aysu´yu umut olarak görmezlerdi.” dedi.
Tarih: 11.2.2019 12:06:53

-Daha önce Haymana Belediye Başkanlığı görevinde bulunmuştunuz. Döneminiz ve sonrası ile ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir?

2014´den bugüne kadar Haymana Belediye´sinin yapmış olduğu bir tane yatırım yok. Eğer yapmışlarsa ben Hacı Aysu olarak özür dileyeceğim ve adaylıktan çekileceğim. Şu anda yaptıkları en güzel hizmet, vatandaşlara kum göndermek. Haymanalı, belediyenin bir tabak çorbasını içmedi, hiçbir hizmet görmediği gibi işsizlik, yoksulluk oranı arttı. Bu basiretsiz yönetim yüzünden Haymana dibe vurmuş durumda. Başarılı olmuş olsalardı Haymanalı vatandaşlar şu anda Hacı Aysu´yu umut olarak görmezlerdi.

Peki biz neler yapmıştık? 100 milyonluk Grannos Termali getirmiştik ve demiştik ki siz de yanına bir beş yıldızlı otel yapın,  olmadı.  Haymana Meslek Yüksek Okulu´nu getirmişiz, siz de bunu fakülte yapın, sizi ayakta alkışlayalım, aday da olmayacağız dedik, olmadı… Geldiğimiz noktada her gün bir önceki günü aratır olmuş durumda.

-Özdemir Turgut Bey´in “belediyeye 190 milyonluk bir borç bıraktığınıza” dair bir söylemi olmuştu. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

29 Mart 2014´de seçimi kaybettikten sonra bu iddiaya “belediye olarak kredi bazında bir borcumuz yoktur”cevabını vermiştik. Bununla ilgili olarak 10 kişinin ve Haymana Belediye Meclisi AKP Grup Başkanvekili Doğu Demir´in imzasıyla bir önerge vererek 2009-2014 yılları arası Hacı Aysu´nun yaptığı borçlarla ilgili açıklama istemiştik. Bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılmamasının nedeni de hiçbir kredi kullanarak borçlanmamış olmamızdır.

Diğer taraftan baktığımızda her belediyenin devlete borcu vardır. Nedir bunlar; vergi dairesi, SGK, İller Bankası borçları vs…Mesela benden önceki belediye başkanı Bünyamin Adacık zamanında; altyapı hizmetleri, termal otel gibi işler için İller Bankası´na yapılandırılmış olan borçlar vardı, biz ödedik. Hiç unutmam Midas Oteli 3 milyon 850 TL´ye satmış, 1 milyon 884 bin tl yi vergi dairesine vermiştim yani biz geçmişe dönük borçları da ödemiş olduk.

-CHP´den aday olarak gösterilmenizle ilgili süreç nasıl gelişti?

Belediyenin basiretsiz yönetiminden bunalan Haymanalılar, bizi umut olarak görüp aday olmamızı isteyince biz de CHP´nin kapısını çaldık, sağolsunlar bizi kucakladılar. Hacı Aysu nereden gelmiş CHP´ye, Milli Görüş geleneğinden gelmiş. Bakın seçim ofisimiz şu anda cıvıl cıvıl, oldukça hareketli, gelenin gidenin haddi hesabı yok. Biz bundan sonra CHP adına sosyal belediyeciliği yapacağız, Haymana 31 Martta CHP´li bir belediyeyle tanışacak ve Türkiye´ye hizmet anlamında örnek olacak inşallah.

-1 Nisan´da Belediye Başkanı olarak koltuğa oturmanız durumunda Haymana´da uygulayacağınız projeler neler olacak?

Bunun için önce neler yapmıştık kısaca onu anlatayım ki yapacaklarımıza delil olsun. Ankara´dan Haymana´ya girişte güzel bir giriş yolu yaptık, Adalet Sarayı, Çok Programlı Lise Kız Yurdu, Sosyal Güvenlik Kurumu yaptık. Halk Bankası devlet kurumu ama onu yaptık ve 1 yıllık kirasını karşıladık. 2009 öncesi kaplıcalar mezbelelikti, modern kaplıcalara dönüştürdük. Belediyenin araç parkı yoktu, 2.000 metrekarelik kapalı alan araç parkı yaptık. Çöp kamyonu, greyder, kepçe yoktu, araç filomuzu güçlendirdik. Devasa bir kültür merkezi yaptık. 282 yoksul vatandaşımızın 5 yıl boyunca iaşesini sağladık. Yıllarca Haymana´yı sömüren 5-10 kişi vardı, biz hizmetimizle herkese adilce paylaştırdık.

Şu anda Haymana´nın en önemli problemlerinden biri işsizlik yani istihdam.Müthiş şekilde göç var. Bizim5 yıllık dönemimiz boyunca Haymana merkezdeki nüfus artmış, köyler ise göç vermemiştir. Bunun sebebi de gözle görülür yatırımlar yapmış olmamızdır.Grannos, Adıgüzel Termal, Ravza Termal bizim dönemimizde yapıldı ve istihdam sağladılar.

Haymana´nın pansumana değil gerçek tedavi uygulanıp ilk iki yılda ayağa kaldırılmaya ihtiyacı var. Projelerimizden ilki gençlik için termal seracılığı ön plana çıkarmak olacak. İlk etapta 100 sera ile en az 600 kişiye istihdam sağlayacağız ve sayısını artıracağız. Mesela; 300 metrelik bir serada 14 ton domates yetişebiliyor.

İkincisi burada “güney köylerimiz” denilen bir bölge var, büyükbaş hayvancılıkla uğraşıyorlar, İçanadolu´nun en büyük et ve süt ürünleri entegre tesisini burada kuracağız. En az 1.500 kişi çalışacak. Her adımımız istihdamı çoğaltmaya, işsizliği azaltmaya yönelik olacak.

4 yıldır söylediğim bir şey var, bazıları hayal deseler bile; organize sanayi bölgesi… Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde bölge olarak Haymana da var. Biz yeri tahsis edeceğiz, büyükşehirle altyapısını oluşturup ilk bir yılda bitirip fabrikaların buraya gelmesini sağlamış olacağız. Hem ilçemiz hem yöre halkı kazanmış olacak.

Yine gençlerimize belediyenin uygun olan arazilerinden 5´er 10´ar dönümlük alan tahsis ederek organik tavuk, hindi, yumurta üretimi ve satışını sağlamış olacağız. Benim çocuğum asgari ücretle gidip Mogan´da güvenlik görevlisi olacağına yöresinde kalıp üreterek kazanmış olacak, parası da Haymana´ya kalmış olacak. Haymana´nın refahı temel hedefimiz olacak.

-Seçmen sayısı, taşıma oylar ve seçim güvenliği ile ilgili aldığınız tedbirler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ben nüfusu 42.800 kişi ile bırakmıştım, şu anki nüfus 28.000´e düşmüş durumda ancak seçmen sayısı 45.000 deniyor, yani sanal, seçim için gelenler. 31 Marttan sonra geri gidecekler ama dışardan gelenler de bizim insanlarımız.

Sandık güvenliğini kendimiz alacağız tabi ki. 78 mahalle 144 sandığımız var, sadece 1-2 köyden biraz endişeliyim, o da muhtarlık bazında. Ama burada kavga, dövüş, gürültü olacağına inanmıyorum. Biz adam gibi liderliğimizi yaparsak, tabanımıza hakim olursak huzurla, düğün havasında bir seçim yaşayacağımıza inanıyorum.

-Seçimlere çok az bir zaman kaldı,bu süre içinde seçmene derdinizi, mesajınızı tam olarak verebileceğinize inanıyor musunuz?

Haymana´nın artık kaybedecek bir dakikası bile olmadığının bilinciyle şu kalan 50 günde 150 gün gibi çalışacağız. Derdimiz var, derdimiz Haymana ve derdimizi seviyoruz. Sevmesek bu yolda olmayız. Derdimizin dermanı da biz olacağız ve Haymanalılara 31 Martta “Kaldığımız yerden devam” diyeceğiz, inşallah…

Haber: Betül Sayın
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HACI AYSU KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ARSLAN; “31 MARTTA 20 SENELİK TOZU SİNCAN´DAN TEMİZLEYECEĞİZ."
ARSLAN; “31 MARTTA 20 SENELİK TOZU SİNCAN´DAN TEMİZLEYECEĞİZ."
Millet İttifakı Sincan Belediye Başkan Adayı İYİ Partili Mehmet Arslan; “Sincanlı halk değişim istiyor, buna hazır, garanti oy deposu olarak görülmekten ve hizmet alamamaktan mağdur olmuş durumdalar.”
SERİN; “DAHA YENİ BAŞLIYORUZ”
SERİN; “DAHA YENİ BAŞLIYORUZ”
İYİ Parti Etimesgut İlçe Başkanlığı´na atanan Erman Serin; siyasetle değil, insanların kalbine samimi olarak dokunarak tüm sorunların çözümünün mümkün olduğuna inandığını söyledi.
ÜNAL; “KIZILCAHAMAM´I SAĞLIĞIN BAŞKENTİ YAPACAĞIZ.”
ÜNAL; “KIZILCAHAMAM´I SAĞLIĞIN BAŞKENTİ YAPACAĞIZ.”
Millet İttifakı Kızılcahamam Belediye Başkan Adayı İYİ Partili Çoşkun Ünal; “Geçen seçimlerdeki hassasiyet farklıydı; 17-25 Aralık Olayı, hemşerimiz olan Emrullah İşler beyin, başbakan yardımcısı yapılması gibi sebeplerden, seçmen kitlesi o yöne kaymıştı. Buna rağmen Kızılcahamam her yönden mağdur olmuş bir ilçe olmaktan kurtulamadı.”
BAŞKARAAĞAÇ "NERDE KALMIŞTIK?"
BAŞKARAAĞAÇ "NERDE KALMIŞTIK?"
Millet İttifakı adına CHP´den aday gösterilen Ali Başkaraağaç, belediyeyi 17,5 milyon borçla devraldığını, AKP döneminde Adliye, Askerlik Şubesi, Bağkur gibi 13 adet devlet kurumunun Ayaş´tan alındığı gibi belediye başkanının da görevden alındığını söyledi.
İLKSAN´dan öğretmenlere "emeklilikte aylık ek ödeme" çalışması
İLKSAN´dan öğretmenlere "emeklilikte aylık ek ödeme" çalışması
İLKSAN´dan öğretmenlere "emeklilikte aylık ek ödeme" çalışması - Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz: - "Öğretmenlerimizin emeklilik dönemlerini daha mutlu ve huzurlu geçirmeleri için bir dizi çalışma yapıyoruz.
Türkmenler Kimlik İstiyor
Türkmenler Kimlik İstiyor
MHP Yenimahalle Kadın Kolları İŞİD zulmünden Ankara’ya sığınan Türkmenlere yardım eli uzatıyor. Barınma ve sağlık gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamayan Türkmenler kimlik sahibi olmak istiyor.
Saraycık Halkı: Mağdur Ediliyoruz
Saraycık Halkı: Mağdur Ediliyoruz
Sincan Belediyesi’nin TOKİ işbirliği ile hazırladığı kentsel yenileme projesine Ulubatlı Hasan Mahallesinden sonra Saraycık Mahallesi sakinleri de itiraz ediyor. Mahalleli projenin oldu bittiye getirildiğini, itiraz edenlerin yıldırma ve teşhir politikalarıyla sindirilmeye çalışıldığını iddia ediyor.
GİMSA`ya Tolerans mı?
GİMSA`ya Tolerans mı?
Başkentin bir çok ilçelerinde faaliyet gösteren GİMSA Marketler gurubu her şubesinde olduğu gibi Etimesgut Devlet Mahallesi devrimciler caddesi üzerinde bulunan GİMSA şubesi trafiği alt üst ediyor.
TÜRKAV`ın Yeni Başkanı Vatansever
TÜRKAV`ın Yeni Başkanı Vatansever
Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı ( TÜRKAV) 9. Olağan Mütevelli Heyet Toplantısı 25 Ocak Pazar günü gerçekleşti. TÜRKAV Genel başkanlığına tek aday olan İbrahim Vatansever seçildi.
ŞAHİN: YENİ YASA TÜKETİCİ İÇİN
ŞAHİN: YENİ YASA TÜKETİCİ İÇİN
Birleşik İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Şahin ile gündemde yer alan imar kanunu ve inşaat sektörü üzerindeki olası etkileri üzerinde konuştuk. Şahin yasanın tüketiciler için çıkarıldığını konunun muhataplarının sözünün dinlenmediğini belirtti.
CHP`de istifa
CHP`de istifa
Genel Merkez tarafından alınan karar ile 25 Aralık’a kadar görevlerinden istifa edilmesi istemi üzerine Ankara`daki dört ilçe başkanı ve üç il yönetim kurulu üyesinin yanı sıra il Başkanı Necati Yılmaz`da görevinden istifa etti.
Rant için mi imardan geçti?
Rant için mi imardan geçti?
Yer altı sularının ve yağmurun etkisiyle toprak kayması yaşandığı iddia edilen Cengizhan Mahallesinde AFAD’n ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin verdiği raporlara göre bazı evler için yıkım emri verilmişti. Yıkımın ardından jeolojik etütlerin ve jeofizik taramanın da gerçekleştirilmesinin ardından bölgenin imara kapanması söz konusu olacak.
Hedefler Hokus-Pokus Yöntemi İle Mi Tutturulacak?
Hedefler Hokus-Pokus Yöntemi İle Mi Tutturulacak?
AKP Hükümetinin ‘ekonomide büyük dönüşüm planı’ olarak nitelendirdiği ekonomi eylem planı MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya tarafından ‘itirafname’ olarak değerlendirildi. Karakaya, hükümetin göz boyamaktan öteye gitmediğini, ekonomi yönetimindeki koordinasyonsuzluğun, ciddiyetsizliğin geldiği boyutun hat safhada olduğunu ifade etti.
Olaylı Bütçe Toplantısı
Olaylı Bütçe Toplantısı
Sincan Belediye Meclisi 2015 Mali Yılı Bütçe tasarısı 170 000 000.00 TL öngörülerek oybirliği ile onaylandı. Cenazesi olduğu gerekçesiyle toplantıya katılamayan Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın yerine AKP Meclis Üyesi Süleyman Karacan’ın başkanlığında toplanan mecliste bütçe tasarısı MHP grubundan yoğun eleştiriler alırken meclisi izlemeye gelen Saraycık ve Ulubatlı Hasan Mahallesi sakinleri bölgede gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projesine yönelik tepkide bulundular.
CHP`de yeni kriz!
CHP`de yeni kriz!
Cumhuriyet Halk Partisi Olağanüstü Kurultayına az bir zaman kala yeni kriz kapıda.
Başkana Milyonluk Makam Aracı!
Başkana Milyonluk Makam Aracı!
CHP Çankaya Belediye Başkanlığı`na aday gösterilmesi üzerine Genel Merkez önünde bir çok eyleme neden olan, eski Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen`in oğlu ve Kılıçdaroğlu`nun hemşerisi şimdiki Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen yine gündemde...
Eğitimde Köy Enstitüleri örnek alınıyor
Eğitimde Köy Enstitüleri örnek alınıyor
Ankara’da dört şubesi ile eğitim veren Arte Pi Koleji Ümitköy Cüneyit Gökçer Sahnesinde tanıtımını gerçekleştirdi. Arte Pi Koleji öğrenci velileri ile kolej öğretmenlerini bir araya getirerek, inşaat ve sağlıktan sonra kolejin eğitim sektöründe getirdiği yenilikler hakkında açıklamalarda bulundu.
Delege Yılmaz Dedi.
Delege Yılmaz Dedi.
CHP Ankara İl Başkanlığı olağanüstü kongresi CHP Genel merkezi Toplantı salonunda yapıldı.
Ankara Mayıs`ta Engellenecek !!!
Ankara Mayıs`ta Engellenecek !!!
Başkent 10-16 Mayıs Sakatlar haftası nedeni ile Türkiye Sakatlar Derneği`nin Başlattığı "Sokakların Sihirli Rüyası Sokak Festivali" projesi ile 10 yıllık bir başarı yolculuğuna imza attı.
Tebessüm şehri Pursaklar`da Hak Sahiplerine Büyük Oyun
Tebessüm şehri Pursaklar`da Hak Sahiplerine Büyük Oyun
Hastane Arazisi mağduru Ak Partili Belediye Başkanı Selçuk Çetin`e " Hakkımı helal etmiyorum" dedi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kimseden sana kötülük gelmesini istemiyorsan fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma.

Mevlana
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ