• Cuma 16 ° / 7 ° Parçalı bulutlu
  • Cumartesi 17 ° / 7 ° Bulutlu
  • Pazar 22 ° / 11 ° Parçalı bulutlu

Ankara

16.04.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI

Hayata Değer Katan Kadınlar Ödüllerini Aldı

Saadet Partisi Ankara İl Kadın Kolları tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar günü münasebetiyle düzenlenen Yılın Azim ve İnanç Ödülü, Yılın Pandemi Sağlık Çalışanı Ödülü ve Yılın Annesi Ödülü sahiplerini buldu.

Saadet Partisi Ankara İl Kadın Kolları tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar günü münasebetiyle düzenlenen Hayata Değer Katan Kadınlar programında Yılın Azim ve İnanç Ödülü, Yılın Pandemi Sağlık Çalışanı Ödülü ve Yılın Annesi Ödülü sahiplerini buldu.

‘’Kadınlar Çalışma Hayatında Büyük Zorluklar Yaşıyor’’

Programa Saadet Partisi Ankara İl Başkanı Av. Fatih Beyazıt, Saadet Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Müzeyyen Simit ve çok sayıda davetli katıldı. Programda konuşan İl Başkanı Av. Fatih Beyazıt, tüm kadınlarımızın dünya kadınlar gününü kutladı. Beyazıt, ‘’Bu vesile ile kadınlar olarak yaşadığımız sorunları ve beraberinde çözüm yollarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bugün kadınların en büyük problemi geçim sıkıntısıdır. Çalışmak zorunda kalan kadınımız “çalışma hayatı” içinde büyük zorluklar yaşamaktadır. Evine gelir getirebilmek için, ağır şartlarda, uygun olmayan zaman ve zeminde, sosyal güvenceden mahrum statüde ve ucuz işgücü olarak çalışmak durumunda kalmaktadır. Çıkarılan yasalar ve iyileştirmeler olsa da, bu yasaların uygulanmasındaki keyfilik ve denetimsizlik, özel sektör başta olmak üzere birçok alanda büyük bir mağduriyet oluşturmaktadır. Çalışan kadının şartlarını, eşitlik ilkesinden ziyade adalet ilkesi ile düzenlemek devletin asli vazifesidir. Özellikle düşük ücret ile çalışan kadınların, sorumlu oldukları çocuk ve yaşlı bakım hizmetlerinin, devlet tarafından “sosyal devlet” anlayışıyla karşılanması için, gerekli düzenlemelerin yapılması, atılacak önemli bir adımdır’’ dedi.

‘’Kadınlarımızın Cesaretiyle Ülkemizin Aşamayacağı Hiçbir Engel Yoktur’’

Kadının yaratılışı gereği analık vasfı ile toplumu oluşturan en önemli unsur olduğunu ifade eden Saadet Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Müzeyyen Simit, ‘’ Bu nedenle kıymetli ve önemli sorumlulukları vardır. İlk mürebbiyedir. Yapıcı, onarıcı, toparlayıcı ve koruyucu özellikleri ile ailenin bel kemiğidir. Bu yüzden geleceğimizi şekillendiren ve evde ağır işçi olarak çalışan kadınların, ev hanımlarının, “özlük haklarının verilmesi” için yapılacak düzenlemeler bir lütuf değil, en doğal hakkın teslimidir. Kadın intihar ve cinayetleri, şiddet ve istismar vakaları, bu memleketin en derin yaralarıdır. Bu konuda en yüksek hassasiyeti göstermek  hepimizin insanlık vazifesidir. Tek bir kadının, bir insanın uğradığı zulmün karşısında ayağa kalkmak öncelikle inancımızın gereğidir. Kişinin “biricik hayatı” hiç kimsenin tekelinde değildir. Fiili duruma ceza, en üst seviyeden verilmelidir. Bu gün kadını; yazılı-görsel-sosyal medyada, reklamın ve tanıtımın bir unsuru, şiddetin ve tacizin bir mağduru olmaktan çıkarıp, çalışan, düşünen, öğreten, iyileştiren, güzelleştiren, ilham veren yanının görünmesine, bilimin, sanatın, ekonominin, eğitimin, huzur ve barışın, sevginin öznesi olarak ülkemizin yarınlarına olan katkısının desteklenmesine hepimizin ihtiyacı var. Kadınlarımızın cesareti, dirayeti ve fedakarlığı ile ülkemizin aşamayacağı engel yoktur’’ açıklamalarında bulundu.

Konuşmalardan sonra ödül törenine geçildi. Ödül töreninde Yılın Azim ve İnanç Ödülü’nü Esma Elal alırken, Yılın Pandemi Sağlık Çalışanı Ödülü’nü Derya Aydoğan, Yılın Annesi Ödülü’nü ise Nazire Kalın aldı.