Anahtar Kelimeler: Kendi Çiftçimiz Kazansın
  • Cumartesi 14 ° / -2 ° Parçalı bulutlu
  • Pazar 13 ° / -2 ° Güneşli
  • Pazartesi 13 ° / -2 ° Sağanak

Kendi Çiftçimiz Kazansın

Saadet Partisi Ayaş İlçe Başkanı Cengiz ZEYREK'ten yerli gıda çağrısı: “Kendi çiftçimiz kazansın”

Saadet Partisi Ayaş İlçe Başkanı Cengiz ZEYREK ‘Dünya Gıda Günü’ nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

Cengiz ZEYREK, “Tarımsal alanda dünyada kendi kendine yeten nadir ülkelerden biriydik,Maalesef ette, pirinçte, mercimekte, nohutta, limonda, pancarda ve nihayet buğday ve samanda dahi ithalatçı konuma düşürüldük” dedi.

 

BUĞDAY VE SAMAN DAHİ İTHAL

Saadet Partisi Ayaş İlçe Başkanı Cengiz ZEYREK “Tarımsal alanda dünyada kendi kendine yeten nadir ülkelerden biriydik.Maalesef ette, pirinçte, mercimekte, nohutta, limonda, pancarda ve nihayet buğday ve samanda dahi ithalatçı konuma düşürüldük. Görülüyor ki, hükümet de diğer Güney ülkeleri gibi Kuzey ülkelerinin pazarı konumlandırmasına razı olan politikaları sürdürmektedir. Biz istiyoruz ki, İtalyalı, Fransalı çiftçi bizden kazanacağına kendi çiftçimiz kazansın. Gıda sektöründe kendimize yetiyorken, dışa bağımlı olmanın bir anlamı yok” ifadelerini kullandı.

5 MİLYONDAN FAZLA YURTTAŞ AÇLIK SINIRI ALTINDA

Yetersiz beslenen bir neslin yetiştiğini belirten Zeyrek, “Ülkemizde yıllardan beri var olan yetersiz ve dengesiz beslenme sorunu, adaletsiz gelir dağılımı temelinde gün geçtikçe derinleşmekte. Nüfusumuzun yarısı yoksulluk sınırı altında. 5 milyondan fazla yurttaşımızın da açlık sınırı altında yaşadığı göz önüne alınırsa, açlık ve yetersiz beslenmeyi ülke olarak ne kadar derinden yaşadığımız ortaya çıkacaktır” diyerek gelir adaletsizliğine değindi.