Anahtar Kelimeler: YAKLAŞTIKÇA STRES ARTIYOR

YOKUŞ’TAN UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE BAŞKANLIĞI KURULMALI

Hukuk ve adaletin olmadığı yerde ilk kaybolan değer iş ahlakıdır

BAŞKAN YAVAŞ İLÇE ZİYARETLERİNDE…

İABB’ye 21 yeni belediye katıldı

KONCUK GİK ÜYELİĞİNDEN İSTİFA ETTİ.

HALK EKMEK, GIDA ÜRETİMİNİN MERKEZİ OLACAK...

İnşaat Müteahhitleri Baki Çelen İle Devam Dedi

ANTİBİYOTİK DİRENCİ KANSERDEN FAZLA ÖLÜME YOL AÇACAK!

DÜNYANIN EN SAĞLIKLI ÜLKELERİNDE; TÜRKİYE 51.SIRADA

İKİ HASTANE DAHA TAŞINIYOR

Şehit Ömer Gülünay´ın adı sağlık merkezine verildi

Her 4 AIDS´liden 3´ünün haberi yok

ÇIRAY: “ÇOCUK SAĞLIĞINDA TASARRUF OLMAZ

Yenimahalle´de “Bağımlılıkla Mücadele” semineri

AĞIRALİOĞLU; PEMBE TABLOLARA İTİBAR ETMİYORUZ.

Akşener: Artık milletin iradesine saygı duymayı öğren

AK Parti'de teşkilatlarda büyük değişikliğe gidilecek

Karamollaoğlu: AKP miadını doldurdu

UÇAN KUŞA VERGİ VAR KAMUYA TASARRUF TEDBİRİ YOK

AKP'li milletvekili istifa etti

Karamollaoğlu Bu yapılırsa gün yüzü göremeyiz

  • Çarşamba 9 ° / 0 ° Güneşli
  • Perşembe 8 ° / 0 ° Parçalı bulutlu
  • Cuma 15 ° / -1 ° Parçalı bulutlu

Ankara

20.11.2019

  • İMSAK 06:04
  • GÜNEŞ 07:31
  • ÖĞLE 12:39
  • İKİNDİ 15:14
  • AKŞAM 17:37
  • YATSI 18:59

LGS YAKLAŞTIKÇA STRES ARTIYOR

LGS yaklaşırken, ailelerin de üzerine düşen görevler artıyor. Rehberlik uzmanı Burak Kılanç ve Salim Ünsal, aileleri, çocukları aşırı kaygıdan uzak tutması konusunda uyarıyor

Liseye Geçiş Sınavı´na (LGS) sayılı günler kala, 8´inci sınıf öğrencilerinin de sınav maratonu tüm hızıyla devam ediyor. Sınav sadece öğrencileri değil aileleri de oldukça etkiliyor. Ailelerin endişeleri, hem kendilerinde hem de çocuklar üzerinde kaygı düzeyini de artırıyor. Eğitim uzmanları ise aileleri, çocuklarındaki stres düzeyini tetiklememeleri konusunda uyarıyor. Rehberlik uzmanları Burak Kılanç ve Salim Ünsal, ailelerin nasıl bir yöntem izlemeleri gerektiğiyle ilgili gazetemiz BirGün´e değerlendirmelerde bulundu.

Çocuğa Güven Verin

Yaklaşan LGS´de çocuklar kadar ailelerin de üzerine görevler düştüğünü belirten Salim Ünal ailelerin çocuklarını beklentiye girmeden yönlendirmeleri gerektiği uyarısında bulundu. Ailelerin kendi hayallerini çocukları vasıtasıyla gerçekleştirmek istemesinin yanlış olduğunu vurgulayan Ünal: “Çocukların kendilerine ait olmayan hedefler doğrultusunda hareket etmeleri onları zorluyor. Bunun yarattığı kaygı çocuklarda odaklanma zorluğuna neden olabilir” dedi. Ailelerin çocuklarını başka çocuklarla kıyaslanmalarının da çocukların kendilerini değersiz hissetmelerine neden olabileceğini söyleyen Ünal “Ailelerin güven verici, telkin edici olmaları gerekiyor. Evdeki bütün gündemi sınav oluşturmamalı. Çünkü bu, çocukta tedirginliğe yol açar. Evdeki gündemin rutin akışı nasılsa aynı şekilde ilerlemekte fayda var. Çocuklarda bazen kendine güvensizlik oluşur, yapamayacağına dair kaygılar başlar. O duyguyu biraz azaltacak şekilde yol izlemeliler. Çocukları sıkıştırmadan, onların heyecan oranını artırmadan hareket etmeliler” dedi.

Ünsal ailelerin stresten kurtarmak için doktora götürdüklerini ya da ilaç kullandırdıklarını söyledi. Ünsal “Bazı aileler çocuklarının aşırı doktora götürüyorlar ya da ilaç kullandırıyorlar.Bu tip şeyler işi sıkıntıya sokabilir” dedi.

Aşırı Kaygı Bulaşıcıdır

Burak Kılanç ise aşırı kaygının bulaşıcı bir durum olduğuna dikkat çekti. Sınavda başarılı olunması için kaygının belli bir seviyede tutulması gerektiğini söylen Kılanç “Kaygının aşırı olması, başarısızlığa neden oluyor. Kaygının yönetilmesi de çocuğu ailesiyle birlikte yapabileceği bir olay.

Türkiye´de çocuğunun başarılı olmasını isteyen aileler çocuklardan daha fazla kaygılanabiliyor. Ve bu aşırı kaygı çocuklara da bulaştığı için çocukların başarısızlığına neden oluyor. Aileler kendi kaygılarını çocuklara bulaştırmasınlar. Kaygı duymak çok doğal” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Birgün