Noam Chomsky: Avrupa Irkçıdır
Noam Chomsky: Avrupa ırkçıdır, Türklerle aynı sokakta yürümek istemez; ABD, Türkiye´de demokrasi istemiyor!
Tarih: 26.10.2015 12:32:40

21. yüzyılın en önemli entelektüelleri arasında gösterilen Prof. Noam Chomsky, "Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye´de demokrasinin gelişimine radikal bir şekilde karşıdır. 2003´te Irak işgali ve sonrası olanları hatırlayın" dedi.

"Sanıyorum bugün Türkiye´nin geldiği noktayı etkileyen en önemli faktörlerden biri Erdoğan´ın kendi otoriter eğilimleri" diyen Chomsky, "Türkiye´nin geldiği bu noktanın Erdoğan´dan sonraki sorumlusu Avrupa Birliği´dir. Güya Türkiye´ye AB´ye girme olasılığını önerdiler. Buna bir kez bile inanmadım çünkü Avrupa son derece ırkçıdır. Türklerin kendileriyle eşit bir şekilde Avrupa sokaklarında yürümesini istemezler ifadesini kullandı.

Hürriyet´ten Cansu Çamlıbel´in sorularını yanıtlayan (26 Ekim 2015) Chomsky´nin açıklamalarından bazı bölümler şöyle:

"Türkiye´nin geldiği noktayı etkileyen en önemli faktörlerden biri Erdoğan´ın kendi otoriter eğilimleri"

2015 Türkiye´si nasıl bir ülke sizce?

1990´larda Türkiye´de devlet Güneydoğu´da gaddarca katliamlara karışmıştı. Korkunç bir dönemdi. 2000´lerin başında pek çok alanda önemli iyileşme yaşandı. O dönemde de Türkiye´yi pek çok kez ziyaret ettim. 2005 yılına geldiğimizde işler epey iyi gidiyordu ve Türkiye´nin her zaman savunduğu Doğu ile Batı arasında köprü olma hedefinin gerçekleşebileceği yönünde olumlu sinyaller vardı. Türkiye hem dünya ile hem de çevresiyle iyi ilişkiler istikametinde önemli adımlar atıyordu. Ama sonra film geriye sarmaya başladı. Son dönemde Türkiye´de otoriter eğilimler gösteren ve Kürt sorununu yine baskıyla çözme yoluna giden bir devletle karşı karşıyayız. Türk hükümeti şu anda hem Türklere hem Kürtlere hem de Türkiye´de özgürlükler ve demokrasinin yerleşmesine dair umutlara çok zarar veren bir yaklaşım içinde. Öte yandan Türkiye´nin Suriye politikası da işlerin uluslararası alandaki seyri açısından çok zararlı oldu. Burada sadece Türkiye´yi ilgilendiren bir sorundan bahsetmiyoruz takdir edersiniz ki.

Umut verici gelişmelerin yaşandığını söylediğiniz dönem AK Parti´nin ilk iktidara geldiği döneme denk geliyor. Hem ülke içinde hem de dünyada AK Parti´ye büyük kredi açılmıştı. Reformist bir tavırla iktidara gelen parti ve lideri ne oldu da bugün tanımladığınız şekilde 90´lı yılların devletini hatırlatan bir çizgiye savruldu sizce?Bu trendin başlangıcının Ortadoğu´da demokrasi arayışıyla özdeşleşen ayaklanmaların başlangıcına denk gelmesi de manidar değil mi?

Türkiye´de olanlarla Arap Baharı oldukça farklı şeyler tabii. Sanıyorum bugün Türkiye´nin geldiği noktayı etkileyen en önemli faktörlerden biri Erdoğan´ın kendi otoriter eğilimleri. Evet, ilk yıllarında liberal kesimlerin desteğini alacak bir tavır izledi ama son dönemdeki dönüşüm bence kendi içinde daima var olan derin eğilimlerin ve ilgi alanlarının dışavurumu. Neo-liberal ekonomik politikalar, Türkiye´nin geniş taşrasında zaten popüler olan İslamcı yaklaşıma sosyal ve siyasal alanda daha büyük rol biçilmesi hep bu zaten içinde var olan eğilimlerin sonucu.

"Türkiye´nin geldiği noktanın ikinci sorumlusu AB´dir"

Sadece Erdoğan´ın kişisel eğilimleri mi sizce Türkiye´nin içinden geçmekte olduğu kutuplaşma ve çatışma ortamının nedeni?

Türkiye´nin geldiği bu noktanın Erdoğan´dan sonraki sorumlusu Avrupa Birliği´dir. Güya Türkiye´ye AB´ye girme olasılığını önerdiler. Buna bir kez bile inanmadım çünkü Avrupa son derece ırkçıdır. Türklerin kendileriyle eşit bir şekilde Avrupa sokaklarında yürümesini istemezler. Ama işte güya bunu önerdiler. Sonra ne oldu? Her seferinde Türkiye´nin önüne yeni ve başka koşullar koydular. Daha 2005 yılında müzakereler açıldığında belliydi; güya önerdikleri o hedefe yakınlaşmayın diye hep yeni bariyerler kuracaklardı. Ve bence işte bu yaklaşım Türk hükümetinde ‘Üye olacağım diye uğraşmanın ne anlamı var ki?´ şeklinde bir düşünceye neden oldu. ‘Boşuna denemeyelim, otoriter sistemlerimize geri dönsek de bir şey olmaz´ şeklinde bir ruh hali hasıl oldu. E zaten kişisel olarak başından beri tercihi de bu yönde olunca insanın. Dediğim gibi AB´nin tavrı bence o politik kaymada çok etkili oldu.

Son dönemde yaşanan sıkıntıları bir yana bırakırsak Türkiye´nin en güçlü yanını nasıl tanımlarsınız?

Türkiye eğitimli ve entelektüel kesimleri devlete karşı bu kadar keskin tavır alan tanıdığım tek ülke. Gazeteciler, akademisyenler, aydınlar sadece devlet tarafından işlenen suçlara karşı seslerini yükseltmekle kalmadı. Aynı zamanda maruz kalacakları ciddi cezalandırmaları göze alarak cesur sivil itaatsizlik örnekleri sergilediler. Bu her yerde olan bir şey değil, farkına varın. Hele de Avrupa´da ya da ABD´de hiç yaygın bir durum değil. Burada ancak küçük ve dar gruplar bu işlere cesaret edebiliyor. Halbuki Türkiye´de sivil itaatsizlik ana akımda karşılık buldu. Bu müthiş bir şey. Batı´nın Türkiye´den ders alması gereken bir durum.

Türkiye´de eğitimli ve bir anlamda ayrıcalıklı sınıfların konforlu alanlarını bırakıp toplumsal protesto alanına katılmasının dünyada benzeri olmadığını söylüyorsunuz. Doğru mu anlıyorum?

Şahsen ben başka bir örnek bilmiyorum. Bu üzerinde durulması gereken çok ilginç bir olgu. Bu tespiti yapabiliyorum zira o kesimlerle beraber Türkiye´de bazı aktivitelere katıldım. Bizzat gözlemleme fırsatı buldum. Eğitimli, entelektüel ve ayrıcalıklı aktivistlerin sokak protestolarına katılması zaten nadir bir durumdur. Sivil itaatsizliğe katılmaları ise Batı´da hiç olmayan bir şey. Oysa ki tüm bunları Batı´da yapmak daha kolay, zira daha geniş bir özgürlük alanı ve yasal güvenceler var. Buna rağmen yine de bu tür bir yaygın tavır görmüyoruz ayrıcalıklı kesimlerde. Türkiye´de ise devlet kurumlarının aşırı önlemlerine ve sıkıntılı yargı süreçlerine rağmen bu insanlar tavırlarını ortaya koymaktan imtina etmiyor. Bu son derece dramatik bir durum ve başka bir ülkede eşi benzeri yok.

"Türkiye´nin entelektüel aktivistleri Batı´daki muadillere ders olmalı"

Siz ‘ayrıcalıklı kesimler´ dediniz. Aynı kitle Türkiye içinde belli çevrelerde ‘Beyaz Türkler´ olarak tanımlanıyor. Hatta hükümet yanlıları Gezi protestolarını toplumun genelini kapsamayan ‘beyaz´ bir hareket olarak etiketleyip küçük görme eğiliminde oldu.

Evet kolay değildir bunu yapmak. Entelektüel aktivistler içinde yaşadıkları devletin meşrebine göre şu ya da bu şekilde baskı ve tepkilere maruz kalırlar. Ancak belirttiğim gibi Türkiye´de bu baskılar Batı´dakinden çok daha sert ve acımasız bir hal alabiliyor. Yine de Türkiye´deki bu aktivist kitle sorumluluk almaktan kaçmıyor. Türkiye´deki bu kitlenin Batı´daki refah içinde yaşayan ve çok daha fazla ayrıcalıklı kesimlere öğreteceği ders budur. Türkiye´nin mültecilere yönelik tavrı da yine bir derstir.

Başta çizdiğiniz karamsar tabloya rağmen Türkiye´de umutlu olmayı gerektiren bazı şeyler hâlâ var desenize.

Son dönemdeki baskıcı havaya rağmen 90´lardan sonra yaşanan açılım dönemi umut veren işaretlerle doluydu. Bence her şeye rağmen 10 sene önceki o ruhu tekrar yakalayabilirsiniz. Ben Türkiye için her şeyin bittiğini düşünmüyorum.

Pek çok Ortadoğu ülkesinde duyduğumuz bir komplo teorisinin Türkiye´de de alıcısı çok. IŞİD´i aslında Batı´nın yaratıp desteklediğini düşünen insanlar var. Siz ne düşünüyorsunuz?

Sizin oralarda komplo teorilerinin çok revaçta olduğunu biliyorum. Ama bu IŞİD hakkındaki teoriyi anlamsız buluyorum. Evet Batı´nın IŞİD´in ortaya çıkmasında dahli var ancak bunu bilinçli bir şekilde ve isteyerek yapmadılar. Irak´ın işgali hassas dengeler üzerinde duran bir ülkeyi resmen balyozla dağıttı. İşgalin hızlı sonuçlarından biri mezhep çatışmalarının ortaya çıkması oldu. Mezhep çatışması terör ve şiddet sarmalını beraberinde getirdi. Felluce´de yaşananlar ve diğer katliamlar malumunuz. Sonuçta da ülke fiilen bölündü. Irak´tan önce El Kaide çıktı, sonra o zayıflayınca IŞİD çıktı. Beğenin beğenmeyin bu örgütler Irak´ta da diğer Müslüman ülkelerde de Sünnilerden destek görüyor. Bu açıdan bakarsanız evet IŞİD´i yaratan Batı´dır. Bunu istemediler ama buna neden oldular. Şimdi de bu gerçekle ne yapacaklarını bilemiyorlar.

"ABD, Türkiye´de demokrasi istemiyor"

ABD´nin dış politikasını son derece sert eleştiriyorsunuz. İnsansız hava araçlarının 21. yüzyılın en büyük savaş suçu olduğunu savunuyorsunuz. Amerika´nın kullandığı yöntemler kadar demokrasi meselesindeki tavrıyla da sorununuz var. Amerikan dış politikasının en önemli sorunu nedir sizce?

ABD açısından en önemli ülkeler petrol diktatörlerinin olduğu ülkelerdir. Her ne hikmetse Arap Baharı o ülkelere hiç uğramadı. İnsanlar denediler ama o kadar büyük bir şiddetle bastırıldı ki anlamlı hiçbir ses çıkamadı. Dünyanın en baskıcı, en aşırılıkçı ve radikal devleti olan Suudi Arabistan´da ufacık protestoların bile baştan başı ezildi. İnsanlar Riyad sokaklarında yürümeye korkar hale geldi. Bahreyn´de halk protesto edecek oldu. Suudlar oraya da asker gönderip derhal bastırdılar. Hatırlayın ABD ve İngiltere Mısır´da son dakikaya kadar diktatör Mübarek´i desteklediler. Ancak artık onu desteklemek imkânsız hale geldiğinde Şarm El Şeyh´e gönderdiler. Sonra da zaten ellerinden geldiğince eski rejimi onarmaya çalıştılar. Sonunda Mısır´da acımasız bir askeri darbe yapıldı, Mısır´ın tarihindeki en kara günler yaşandı. Tüm bunlara rağmen ABD ve İngiltere hâlâ destekliyor. Latin Amerika´da da yaptıkları hep buydu.

Madem ABD´nin Ortadoğu´ya demokrasinin gelmesi konusundaki riyakâr tutumundan bahsediyorsunuz, Washington´ın Türkiye´deki özgürlüklere dair tavrı samimi mi diye sormak isterim. ABD´nin Türkiye´den İncirlik Üssü´nün kullanımı gibi askeri ve lojistik beklentileri her daim demokrasiden önce mi gelecek?

Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye´de demokrasinin gelişimine radikal bir şekilde karşıdır. 2003´te olanları hatırlayın.

"ABD Türk askerinden özür istedi"

Bir dakika burada duralım. ‘ABD Türkiye´de demokrasi istemiyor´ dediniz. Doğru mu anladım?

Tabii ki istemiyor. 2003 örneği o yüzden önemli. ABD, Türkiye´nin de Irak işgaline katılmasını malum sebeplerden dolayı istedi. Halbuki Türkiye halkının yüzde 95´i işgale karşıydı. Sonuçta Türkiye parlamentosu da halkın iradesinden farklı bir irade koymadı. Sonra ne oldu? ABD, halkının iradesine saygı gösterdiği için Türk devletine acımasızca saldırdı. Paul Wolfowitz gibi tipler Türk ordusunun Türk hükümetinin halkın yüzde 95´inin iradesini takip etmesine nasıl izin verdiğini sorguladı. Türk askerlerinden özür dilemelerini talep ettiler. Bundan daha açık, net ve dramatik bir demokrasi nefreti olamaz. ABD bunu ilk kez de yapıyor değildi. 90´larda Türk devleti halkı terörize edecek baskıcı politikalarını uygularken silahların yüzde 80´i Amerika´dan gidiyordu. Clinton 1997´de Türkiye´ye tüm soğuk savaş dönemindekinden daha fazla silah göndermiştir. İşte bütün bunlar bizim Türkiye´de demokrasiyi ne kadar çok sevdiğimizin göstergesi.(T24)
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Noam Chomsky Avrupa Irkçıdır
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YANDAŞ TV´LERİN UTANÇ TABLOSU
YANDAŞ TV´LERİN UTANÇ TABLOSU
Muhalefet partilerine beşte bir oranında yer veriliyor, aynı süreler içinde de aleyhte yayınlar yapılıyor. Araştırmayı yaptıran RTÜK üyesi ismet Demirdöğen bu uygulamayı sert dille eleştirdi.
KILIÇDAROĞLU İÇİN İDAM ÇAĞRISI YAPAN, AKİT TV ANKARA HABER MÜDÜRÜNE SORUŞTURMA
KILIÇDAROĞLU İÇİN İDAM ÇAĞRISI YAPAN, AKİT TV ANKARA HABER MÜDÜRÜNE SORUŞTURMA
“Türk kamuoyu Kılıçdaroğlu gibi bazı isimlerin idam edilmesini bekliyor” diyen Akit TV Ankara Haber Müdürü Mehmet Özmen hakkında tehdit suçundan soruşturma başlatıldı.
MANSUR YAVAŞ´IN AVUKATINDAN AÇIKLAMA
MANSUR YAVAŞ´IN AVUKATINDAN AÇIKLAMA
KAMUOYUNA DUYURU
Ömer Çelik´in kuzenine FETÖ gözaltısı!
Ömer Çelik´in kuzenine FETÖ gözaltısı!
FETÖ´nün 2010´daki komiserlik sınavı sorularını çalmasına ilişkin düzenlenen operasyonda AKP Sözcüsü Ömer Çelik´in dayısının oğlu komiser Ömer Öztopal ve eşi de gözaltına alındı. Kaynak Yeniçağ: Ömer Çelik´in kuzenine FETÖ gözaltısı!
ERDOĞAN´IN MİTİNGİNDE YOKLAMA DAYATMASI
ERDOĞAN´IN MİTİNGİNDE YOKLAMA DAYATMASI
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan´ın Ankara Gölbaşı´ndaki seçim mitingi için Ankara Büyükşehir Belediyesi, personelini ve araçlarını seferber etti. Personelin mitinge katılımını zorunlu tutmak için listelere imza attırıldı.
MANSUR YAVAŞ DAVASINDA YENİ GELİŞME: AVUKAT ÇEKİLDİ!
MANSUR YAVAŞ DAVASINDA YENİ GELİŞME: AVUKAT ÇEKİLDİ!
Millet İttifakı Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Mansur Yavaş hakkında hazırlanan iddianamede, davacı Necmettin Kesgin´in avukatı Levent Ekmen davadan çekildi.
Mansur Yavaş´tan o iddialara çok sert cevap
Mansur Yavaş´tan o iddialara çok sert cevap
Hakkında hazırlanan iddianameye ilişkin “Cumhuriyet tarihinin en çirkin kumpası” diyen Mansur Yavaş, iddiaları ortaya atan kişinin, “Yüzde 80 şizofren olduğunu, belgede sahtecilikten hapis cezası aldığını ve çocuk istismarından yargılandığını” söyledi. Kaynak Yeniçağ: Mansur Yavaş´tan o iddialara çok sert cevap
Faize karşıyız diyenler 15 yılda toplam 157 milyar dolar dış borç faizi ödedi
Faize karşıyız diyenler 15 yılda toplam 157 milyar dolar dış borç faizi ödedi
Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, yaptığı yazılı açıklamada ekonomi hakkında değerlendirmelerde bulundu.
UYSAL, YENİDEN DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI SEÇİLDİ
UYSAL, YENİDEN DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI SEÇİLDİ
Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Demokrat Parti´nin 13.Olağan Büyük Kongresi ve Aday Tanıtım Toplantısında; “Memlekete umut olan Kırat, koşuyor yine…” mesajını paylaştı.
YSK´DAN FLAŞ OY PUSULASI KARARI!
YSK´DAN FLAŞ OY PUSULASI KARARI!
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, “Suistimaller Yapılabilmesi İçin Elverişli Zemin Oluşturacak”
AKŞENER; “ERDOĞAN MİLLETİN YARISINA HAKARET EDİYOR”
AKŞENER; “ERDOĞAN MİLLETİN YARISINA HAKARET EDİYOR”
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan´ın, Cumhur İttifakı-Zillet ittifakı karşılaştırmalı tweet´ine “Türk devlet geleneğinden biliriz ki; Cumhurbaşkanı milletine hakaret etmez. Bu ayıptır, yanlıştır" diyerek tepki gösterdi
YAVAŞ “SANKİ YASALARA UYMAK SUÇMUŞ GİBİ GÖSTERİLİYOR”
YAVAŞ “SANKİ YASALARA UYMAK SUÇMUŞ GİBİ GÖSTERİLİYOR”
Millet İttifakı adına CHP tarafından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı´na aday gösterilen Mansur Yavaş, tanıtım afişlerinde parti amblemi kullanmadığına dair eleştirilere "Parti amblemini kullanabilmemiz için seçime 30 gün kalması gerekiyor. Yasa gereği parti amblemini kullanmamamızdan anlam çıkarılmasını da anlayamıyorum" dedi.
ÖZHASEKİ; “ADAM DEĞİL ONLAR”
ÖZHASEKİ; “ADAM DEĞİL ONLAR”
Bala ilçesinde seçim mitingine katılan Cumhur İttifakı Adayı Mehmet Özhaseki, Bir yerel gazetecinin, Ankara Büyükşehir Belediyesi´nin hazırladığı 2023-2038 mastır planında Bala nüfusunun 7 bin 502 olarak öngörüldüğünü hatırlatması üzerine “Hangi mastır plan, kim ne yazmış, 33 bin nüfuslu yerde gelip de ´7 bin nüfuslu´ diyerek komik, komik şeyler de yapmasınlar lütfen. Kim yapıyorsa onu, o hiç umurumuzda değil, adam değil onlar" dedi.
ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ ARAZİSİNDE SON 2 AY İÇİNDE, 1 MİLYON METREKARE DAHA İMARA AÇILDI
ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ ARAZİSİNDE SON 2 AY İÇİNDE, 1 MİLYON METREKARE DAHA İMARA AÇILDI
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “AOÇ kanunsuzca talan ediliyor. Plan değişikliklerini yargıya taşıyoruz. AOÇ alanları özgürleşene kadar mücadele edeceğiz” dedi.
ÖZHASEKİ: “ÇAY DAĞITIRIM´ DİYORSANIZ, ALLAH YARDIM ETSİN BU ŞEHRE”
ÖZHASEKİ: “ÇAY DAĞITIRIM´ DİYORSANIZ, ALLAH YARDIM ETSİN BU ŞEHRE”
AKP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, "Süt veririm, sabah da çay dağıtırım, paraları da şöyle düşürürüm, burayı da böyle keserim´ diyorsanız, Allah yardım etsin bu şehre. Bu sadece popülizm, halkı kandırmak olur" dedi.
ŞENTOP “BAHÇELİ´NİN BEKA SORUNU VAR"
ŞENTOP “BAHÇELİ´NİN BEKA SORUNU VAR"
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´nin "Destekleyeceğiz" diyerek seçilmesini sağladığı AKP´nin Yeni Meclis Başkanı Mustafa Şentop´un, Bahçeli ve MHP için yaptığı sert eleştiriler tekrar gündeme geldi.
ÖZHASEKİ: "TERÖR SİLAHLA ÇÖZÜLMEZ, PKK´LILAR GERİLLADIR"
ÖZHASEKİ: "TERÖR SİLAHLA ÇÖZÜLMEZ, PKK´LILAR GERİLLADIR"
Muhalefeti terörle işbirliği yapmakla suçlayan AKP ve MHP´nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki´nin PKK´lı teröristler için "gerilla" ifadesini kullandığı ve askeri operasyonları eleştirdiği görüntüler ortaya çıktı.
CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI´NA GİTMEYİ KABUL ETMEYEN AKADEMİSYEN İÇİN ODTÜ REKTÖRLÜĞÜ BAKIN NE YAPTI
CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI´NA GİTMEYİ KABUL ETMEYEN AKADEMİSYEN İÇİN ODTÜ REKTÖRLÜĞÜ BAKIN NE YAPTI
ODTÜ Rektörlüğü, TÜBİTAK Teşvik Ödülü´ne aday gösterilen akademisyen Mehmet Somel´den ödülü kazanırsa Cumhurbaşkanlığı Sarayı´na gideceğinin teminatını vermesini istedi. Pazarlığı reddeden Somel´in dosyası ODTÜ Rektörü Verşan Kök tarafından imzalanmadı.
MANSUR YAVAŞ, POLLMARK´IN SON ANKETİNE GÖRE ANKARA´DA 10 PUAN ÖNDE
MANSUR YAVAŞ, POLLMARK´IN SON ANKETİNE GÖRE ANKARA´DA 10 PUAN ÖNDE
31 Mart yerel seçimlerine az bir süre kala araştırma şirketleri anketlerini açıklamaya devam ediyor.
TÜRKİYE´DE İŞSİZLİK MAAŞI ALANLARIN SAYISI 6 AYDA YÜZDE 53 ARTTI, 654 BİN KİŞİYE ULAŞTI
TÜRKİYE´DE İŞSİZLİK MAAŞI ALANLARIN SAYISI 6 AYDA YÜZDE 53 ARTTI, 654 BİN KİŞİYE ULAŞTI
İŞKUR verilerine göre Ocak 2019´da 653 bin 925 kişi kamuoyunda işsizlik maaşı olarak bilinen işsizlik ödeneğinden yararlandı. Bu sayı Aralık 2018´de 577 bin 54 kişi idi. Bir aydaki artış yüzde 13´e karşılık geliyor.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Ankara için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:17 08:01 13:01 15:25 17:43 19:15
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İnsanlık mesuliyet duygusuyla başlar.

Ahmet Hamdi Tanpınar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ