Anahtar Kelimeler: TEMİZ BAŞKENT

ERTAŞ BU ÜLKENİN TAPUSUDUR

Ankara Kulübü, CİZİRVE' ye Renk Kattı

Başkentin yeşil cenneti yenileniyor

Turgut Özal Kültür Merkezi’ne görkemli açılış

İYİ Parti'nin Olağan Kurultay süreci şubatta

ŞEKER FABRİKASIYDI HAVUZLU VİLLA OLDU.

Başkanlık Divanı belli oldu

ANTİBİYOTİK DİRENCİ KANSERDEN FAZLA ÖLÜME YOL AÇACAK!

DÜNYANIN EN SAĞLIKLI ÜLKELERİNDE; TÜRKİYE 51.SIRADA

İKİ HASTANE DAHA TAŞINIYOR

Şehit Ömer Gülünay´ın adı sağlık merkezine verildi

Her 4 AIDS´liden 3´ünün haberi yok

ÇIRAY: “ÇOCUK SAĞLIĞINDA TASARRUF OLMAZ

Yenimahalle´de “Bağımlılıkla Mücadele” semineri

CHP'de kongre takvimi belli oldu

Altındağ’da Görev Degişimi

BEYAZIT; KİM BUNLAR?

Saadet'ten AKP'ye: "Çok uzağa gitmeyin, aynaya bakın"

BEYAZIT; KİM BUNLAR?

Kılıçdaroğlu: Demokrasi destanı yazdık

ÇIRAY; “YSK ARTIK GAYRİMEŞRUDUR”

  • Perşembe 19 °C / 10 °C Güneşli
  • Cuma 18 °C / 10 °C Güneşli
  • Cumartesi 17 °C / 10 °C Güneşli

Ankara

17.10.2019

  • İMSAK 05:30
  • GÜNEŞ 06:53
  • ÖĞLE 12:39
  • İKİNDİ 15:43
  • AKŞAM 18:15
  • YATSI 19:33

TEMİZ BİR BAŞKENT İÇİN…

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı’nın katkılarıyla Seğmenler Parkı’nda “Dünya Temizlik Günü” etkinliği düzenlendi.

Türkiye’de 72 ilde, dünyada ise 169 ülkede eş zamanlı olarak gerçekleştirilen “21 Eylül Dünya Temizlik Günü” kapsamında Ankara’da da çevre temizliği yapıldı.

GÖNÜLLÜ GENÇLER ÇEVREYİ TEMİZLEDİ

Büyükşehir Belediyesi’nde hayata geçirilen “Sıfır Atık” projesine de destek veren gönüllüler, parka gelen vatandaşları da çevre bilinci hakkında bilgilendirdi.

“Let's do it-Hadi Yapalım” sloganıyla ilk kez 2008 yılında Estonya’da bir grup tarafından sivil toplum hareketi olarak başlatılan ve dünya geneline yayılan temizlik günü, Türkiye’de de büyük bir farkındalık yaratma etkinliğine dönüştü.

STK’LAR VE VATANDAŞLAR EL ELE

Temizlik etkinliğine katılan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, “Dünyada çevre kirliliğinden dolayı yüzlerce insan hayatını kaybediyor. Çevreye duyarlı toplum haline gelmemiz için hep beraber çalışmalıyız” dedi.

Dünya Temizlik Günü hareketinin önemine vurgu yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Berkay Gökçınar da, “Bu etkinlik sayesinde çevrenin ve doğanın temiz tutulmasına yönelik farkındalık kazandırılıyor. Dünyanın en önemli sorunlarının başında çöp geliyor. Hep birlikte çözüm üretelim evimize gösterdiğimiz özeni çevre içinde gösterelim” değerlendirmesinde bulundu.

7’den 70’e herkesin yoğun katılım gösterdiği temizlik etkinliğinde konuşan Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Cem Şahin ise, “Büyükşehir Belediyesi olarak biz de bu kampanyaya destek veriyoruz” dedi.

323 KİLOGRAM ÇÖP TOPLANDI

Seğmenler Parkı’nda bir günde cam şişeden plastik ambalaja vesigara izmaritine kadar çok sayıda atığı toplayan gönüllüler toplamda; 323 kilogramatık toplayarak, çevre temizliği gerçekleştirdi.

Sivil Yaşam Derneği (SİYAMDER) gönüllüsü Azra Naz Topçu, “Günden güne yaygınlaşması için çevre bilinci oluşturmanın farkındalığını yarattık. STK’lar kadar vatandaşlardan da katılım oldukça fazla. Şehir dışından bile gelenler var. Bu farkındalık giderek artacak”derken, Lise öğrencisi Metehan Selim İpek, “Parkı okulca temizlemek için geldik. Her yerde sigara izmaritleri, Cam şişeler ve plastikler var. Hepsini el birliğiyle toplamaya çalışıyoruz. Tüm insanları çevreyi temiz tutmaya davet ediyorum” sözleriyle düşüncelerini paylaştı.

Birbirinden renkli aktiviteler ve eğlenceli yarışmaların da yer aldığı temizlik etkinliğine katılanlardan Sena Yüksel ise şöyle konuştu:

“Biz insanlar bu çevrede nefes alıyoruz çevrede bizimle nefes alıyor. Biz ne kadar çevreyi temiz tutarsak o derece rahat ve huzurlu bir ortamda yaşamış oluruz. Her yerde çöp kutusu var ancak insanlar çöplerini çöp kutusuna atmak yerine yerlere atmayı tercih ediyor.”