Anahtar Kelimeler: VERGİ KAMUYA TASARRUF TEDBİRİ

BAŞKAN YAVAŞ İLÇE ZİYARETLERİNDE…

İABB’ye 21 yeni belediye katıldı

KONCUK GİK ÜYELİĞİNDEN İSTİFA ETTİ.

HALK EKMEK, GIDA ÜRETİMİNİN MERKEZİ OLACAK...

İnşaat Müteahhitleri Baki Çelen İle Devam Dedi

Ankara’nın Başkent oluşu Yenimahalle’de kutlandı

AKŞENER’DEN YAVAŞ’A ZİYARET

ANTİBİYOTİK DİRENCİ KANSERDEN FAZLA ÖLÜME YOL AÇACAK!

DÜNYANIN EN SAĞLIKLI ÜLKELERİNDE; TÜRKİYE 51.SIRADA

İKİ HASTANE DAHA TAŞINIYOR

Şehit Ömer Gülünay´ın adı sağlık merkezine verildi

Her 4 AIDS´liden 3´ünün haberi yok

ÇIRAY: “ÇOCUK SAĞLIĞINDA TASARRUF OLMAZ

Yenimahalle´de “Bağımlılıkla Mücadele” semineri

Akşener: Artık milletin iradesine saygı duymayı öğren

AK Parti'de teşkilatlarda büyük değişikliğe gidilecek

Karamollaoğlu: AKP miadını doldurdu

UÇAN KUŞA VERGİ VAR KAMUYA TASARRUF TEDBİRİ YOK

AKP'li milletvekili istifa etti

Karamollaoğlu Bu yapılırsa gün yüzü göremeyiz

Soçi Mutabakatı'nın milletimiz adına takipçisiyiz'

  • Salı 12 ° / 4 ° Güneşli
  • Çarşamba 12 ° / 3 ° Güneşli
  • Perşembe 11 ° / 3 ° Bulutlu

Ankara

12.11.2019

  • İMSAK 05:56
  • GÜNEŞ 07:22
  • ÖĞLE 12:38
  • İKİNDİ 15:18
  • AKŞAM 17:43
  • YATSI 19:04

UÇAN KUŞA VERGİ VAR KAMUYA TASARRUF TEDBİRİ YOK

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu TBMM’ de düzenlediği basın toplantısında, Dijital Hizmet Vergisi ve Bazı Kanunlarda değişiklik öngören 45 maddelik torba yasa hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Üç farklı yeni vergi ve kanuni sınırlar üzerinde borçlanma yetkisi içeren teklifin, Hazine’nin içine düşürüldüğü durumu tüm açıklığıyla ortaya koyduğunu ifade eden Tatlıoğlu, “Bu kapsamda, ihdas edilen 3 yeni vergiden; dijital hizmet vergisinin, oran konusunda eleştirilerimiz olmakla birlikte, dönüşen piyasa koşullarının bir gereği olduğuna biz de katılıyoruz” dedi.

Merkezi bütçeye aktarılan konaklama vergisinin, vergileme ilkelerine aykırı olduğunu dile getiren Tatlıoğlu, “Bunun yerine yerel yönetimlerin tahsil ettiği, kentlerimizin altyapılarını geliştirmek için harcanacak bir şehir vergisi uygulamasının gerekli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

TÜRK EKONOMİSİNİN FOTOĞRAFI

Sözlerine “Fakat, diğer düzenlemeler için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Kamuya beyan edilen gelirlerin dahi tahsil edilemediği bir ortamda yeni vergiler salmak, piyasadaki tıkanıklığı artırmaktan başka bir anlam ifade etmeyecektir” diyerek devam eden Tatlıoğlu, Teklifin 40. maddesinde, 2019 yılı için Cumhurbaşkanı’na verilen 70 Milyar TL’lik ek borçlanma yetkisinin Türk Ekonomisinin fotoğrafını gözler önüne serdiğini söyledi.

2019 yılında gerçek açığın 165 Milyar TL’nin üzerinde olduğunu, talep edilen 70 Milyar TL’lik borçlanma yetkisinin, yasanın öngördüğü borçlanma sınırının tam 8 katı olduğunu söyleyen Tatlıoğlu, “Bu miktardaki ek borçlanma ihtiyacı, yüksek finansman ihtiyacının 2020 yılına da sarkacağını gösteriyor” dedi.

ÖZEL SEKTÖR KREDİ PİYASASINDAN DIŞLANACAK

Tatlıoğlu, “Bankalarımızın içinde bulunduğu durumu da göz önüne alırsak, önümüzdeki dönemde özel sektörün kredi piyasasından dışlanma süreci yeniden başlayacak. Ne yazık ki, aradan geçen 20 yıla rağmen Türk Ekonomisinin kronik sorunlarına herhangi bir çözüm üretilememiştir. Büyürken cari açık, daralırken büyük bütçe açığı verme sorunumuz olduğu yerde duruyor” dedi ve Türkiye’nin yapısal sorunlarına çözümler üretmek gerektiğini ifade eden Bursa Milletvekili, “İsrafın bu denli büyük boyutlara ulaştığı kamuda herhangi bir tasarruf tedbiri yokken, uçan kuşa vergi salarak bu sorunları aşamayız. Türkiye’nin bu çözümlerin üretilebileceği bir siyasal iklime ihtiyacı var” diyerek sözlerine son verdi.