Recai Irmak


ON KASIMDA HÜZÜN!

ON KASIMDA HÜZÜN!


Mustafa Kemal Atatürk’ ebediyete intikalinin 82. yılında saygı, minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz. Mustafa Kemali anlamayanlara bir şey demiyorum ama hakaret edip Mustafa Kemal Atatürk’ü inkar edip hakaret edenleri, itibarsızlaştıranları şiddetle kınıyorum.

Şimdi oturup Mustafa Kemali anlatacak değilim. Lakin Onu anmak için inkarcı ve hıyanet içinde olanlara Mustafa Kemal Atatürk için kimler ne söylemiş diye bir hatırlatma yapmayı uygun gördüm.

Milli Bayramları kutlamayanların, unutturmak isteyenlerin gözüne sokacağız

 Mustafa Kemal Atatürk’ün Dünya lideri nasıl olunurmuş.

Her On Kasımda Hüzün bunun için çöreklenir yüreğime.

Bakın dostlar elalemin adamlarına ve liderlerine ne demişler Mustafa Kemal Atatürk için..

Bunlar sadece birkaçı unutmayalım.

ABD Başkanlarından John F. Kennedy;

Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır... Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye'nin doğması yeni Türkiye'nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan ve o zamandan beri koruması, Atatürk'ün Türk halkının işidir. Şüphesiz ki, Türkiye'de giriştiği derin ve geniş inkılaplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha başarı ile gösteren bir örnek yoktur.

ABD Başkanı Franklin ROOSEVELT;

Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkan kalmamış olmasıdır.

ABD Başkanı Franklin ROOSEVELT yine 1928 yılında;

Sovyet Rusya hariciye Nazırı Litvinof ile görüşürken kendisine onun fikrince bütün Avrupa'nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu sordum. Bana Avrupa'nın en kıymetli devlet adamının Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi.

Fransız Başbakanı Aristide Briand;

Yeni Türk Devleti ile Ankara Antlaşması'nın imzalanması nedeniyle; "Bizi arkadan vurdu, dağ başındaki haydutlarla, Mustafa Kemallerle anlaştı" diyenlere Fransız Başbakanının Mecliste verdiği cevap: "Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman Mustafa Kemal ve O'nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahraman bir antlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum."

 Rus İhtilali Lider  Vladimir İliç Lenin;

 Mustafa Kemal sosyalist değildi. Fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici, iyi düşünceli ve akıllı bir önderdir. O, soygunculara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultanı da yaranıyla birlikte alt edeceğine inanıyorum.

İngiliz Generali, Sir Charles Townshend, 1922 yılında;

Ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım. Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal'de büyük bir ruh kudretinin esrarı var.

Yunanistan Başbakanı Eleftherios Venizelos, 1933 yılında;

Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir... Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Ve bundan dolayı Türkiye övünebilir.

İngiltere Başbakanı, Winston Churchill,1938 yılında;

O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de en büyük önderdi.

David Lloyd George, İngiltere Başbakanı;

 Yüzyıllar nadir olarak dâhi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki 20. yüzyılın dâhisi Türklere nasip oldu ve kendisi, Türkiye'nin, dünyanın en ileri memleketleri arasında hak ettiği yeri her tarafından hür insanlara ilham kaynağı olmuş çok yerinde bir saygıdır.

Ruhu şad mekanı cennet olsun, bu sözler Atatürk’e saldıran, kendi kurucu liderlerine ve değerlerine saldıranlara kapak olsun.. • Cumartesi 14 ° / -2 ° Parçalı bulutlu
 • Pazar 13 ° / -2 ° Güneşli
 • Pazartesi 13 ° / -2 ° Sağanak
 • BIST 100

  1.331%0,00
 • DOLAR

  7,8148% 0,55
 • EURO

  9,4774% 0,32
 • GRAM ALTIN

  461,16% 0,18
 • Ç. ALTIN

  760,914% 0,18